Waloryzacja składek emerytalnych. Seniorzy mogą zyskać sporo pieniędzy, ale muszą być cierpliwi

Niektórzy mogą w prosty sposób podwyższyć własną emeryturę. Rząd zdradził, w jaki sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych podniesie składki zgromadzone na kontach. Ci, którzy chwilę zaczekają, mogą dostać nawet kilkaset złotych więcej. O co chodzi? Wyjaśniamy.

Są ważne informacje dla osób, które w tym roku osiągną wiek emerytalny i zakończą pracę zarobkową. Okazuje się, że maj nie jest dobrym momentem na składanie wniosków emerytalnych do ZUS. Jak skorzystać na waloryzacji składek emerytalnych? Warto popracować nieco dłużej. 

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzacja emerytur 2023 - tabela. W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę? 

W tym roku aż 300 tys. osób osiągnie wiek emerytalny i uzyska prawo do świadczenia. Seniorzy, którzy mają w planach składanie wniosków do ZUS, powinni zaczekać do lipca. Jeżeli zdecydują się na przekazanie dokumentów w maju bądź czerwcu, mogą stracić sporo pieniędzy. W lipcu kapitał zgromadzony w ZUS będzie już zwaloryzowany, gdyż coroczna waloryzacja składek rozpoczyna się 1 czerwca. Oznacza to, że do składek dodawane są dodatkowe kwoty, które wynikają z nowego wskaźnika waloryzacji. Rząd ogłosił, iż w tym roku wyniesie on 14,4 proc. Według obliczeń "Faktu" osoba, która zebrała na swoim koncie emerytalnym 400 tys. złotych, otrzyma dodatkowo aż 57 tys. złotych. Natomiast do kwoty 500 tys. złotych zostaną dodane 72 tys. złotych (tabela znajduje się w naszej galerii zdjęć). 

Emerytury 2023 będą wyższe? Wniosek do ZUS należy złożyć w lipcu

ZUS oblicza przysługującą emeryturę na podstawie przepracowanych lat i prognozy dalszego trwania życia. W przypadku 65-latka, który posiada na swoim koncie emerytalnym kwotę 500 tys. złotych i przejdzie na emeryturę w maju, świadczenie będzie wynosić 2381 zł brutto. Natomiast jeśli złoży wniosek w lipcu, otrzyma 343 zł więcej, czyli 2724 zł brutto. Ostateczny zysk może wynosić nawet 500 złotych, jednak jest on zależny od kwoty uzbieranego kapitału oraz wieku. Im wyższy kwota na koncie, tym wyższa emerytura oraz zysk wynikający z waloryzacji. 

Waloryzacja roczna to jeden z argumentów dotyczących przejścia na emeryturę, warto jednak mieć na uwadze, że w roku przechodzenia na emeryturę ubezpieczony korzysta nie tylko na waloryzacji rocznej, ale także na waloryzacjach kwartalnych. Zatem podejmując decyzję o przejściu na emeryturę, nie wystarczy ogólna informacja z ZUS, ale konieczne jest precyzyjne obliczenie wysokości świadczenia uwzględniające sytuację danej osoby

- przypomina dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, cytowany przez "Fakt" 

Więcej o:
Copyright © Agora SA