• Link został skopiowany

W tych godzinach zapłacisz mniej za prąd. Pamiętaj o tym, a twoje rachunki będą mniejsze

Wysokie rachunki za prąd zmuszają nas do radykalnego oszczędzania. W przypadku gazu jest podobnie. Okazuje się, że istnieje sposób na to, żeby skutecznie oszczędzić na rachunkach. W dużej mierze zależy to również od umowy i dostawcy, jakiego posiadamy.
Licznik prądu (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl

Ceny idą cały czas do góry, łącznie z prądem i gazem. Można mimo wszystko oszczędzić na rachunkach, wystarczy, że niektóre czynności będziemy wykonywać o określonych porach. Oczywiście wszystko zależne jest od posiadanej taryfy, oraz dostawcy prądu i gazu. 

Zobacz wideo Luka w energetyce. Elektrownie węglowe się starzeją. To nie UE je wyłączy

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak zaoszczędzić na prądzie? Sprawdź, jaką masz taryfę 

W których godzinach za prąd zapłacisz mniej niż w innych godzinach? To wszystko zależy od posiadanej taryfy. A prezentują się one tak: 

  • Taryfa G11 - podstawowa taryfa, w której koszty prądu są niezmienne, niezależnie od godziny. 
  • Taryfa G12 - tzw. taryfa nocna, polecana osobom, które ogrzewają mieszkanie na prąd, niższe ceny obowiązują między 13:00, a 15:00 oraz od 22:00 do 6:00.
  • Taryfa G13 - zależna jest od pory roku - Od 1 kwietnia do 30 września mniejsze koszty są między godziną 13:00 a 19:00, oraz 22:00, a 7:00. Z kolei w terminie od 1 października do 31 marca stawki są niższe od 13:00 do 16:00 oraz 21:00 do 7:00.
  • Taryfa G12W - niższa stawka obowiązuje w weekendy oraz święta. Idealna opcja dla osób zapracowanych w ciągu tygodnia i mają czas na większe prace tylko w weekendy. 

Jak zaoszczędzić na gazie? Tu taryfa również ma znaczenie 

Jeżeli posiadasz instalację gazu ziemnego, taryfa, którą posiada odbiorca, również ma znaczenie wobec rachunków. Wszystko to zależne jest od rocznego zużycia. Odbiorcy, którzy posiadają najpopularniejszy gaz, czyli wysokometanowy, mają trzy taryfy: 

  • Grupa W-1.1., W-1.2. lub W-1.12T; roczna ilość umowna do 300 m3,
  • Grupa W-2.1., W-2.2. lub W-2.12T; roczna ilość powyżej 300 m3 do 1 200 m3,
  • Grupa W-3.6., W-3.9. lub W-3.12T; roczna ilość powyżej 1 200 m3 do 8 000 m3.

Jak zaoszczędzić na rachunkach? Zastosuj te metody 

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu w okresie grzewczym, warto zainwestować w termostat. Dzięki niemu możemy kontrolować panującą temperaturę w domu, a przede wszystkim pozwoli na zmniejszenie zużycia zarówno gazu jak i prądu (jeżeli dany użytkownik ogrzewa dom na prąd). Warto regularnie robić przegląd oraz konserwację urządzeń gazowych, gdyż wadliwy produkt, może zużywać dwa razy więcej gazu. Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą źródła ogrzewania, warto rozważyć opcję pompy ciepła, jeżeli używasz starszej wersji piecyków gazowych, które są mniej energooszczędne. 

Może Ci się też spodobać: 
- Pani Jadwiga pojechała na wakacje all inclusive. Dostała od hotelu dodatkowy rachunek na ponad tysiąc złotych
- Jeśli nie masz tego dokumentu, nie dostaniesz zniżki na prąd. Możesz się uratować, ale pozostało mało czasu
- Wiemy, ile zapłacimy za prąd w 2024. Lepiej zacząć oszczędzać teraz, bo rachunki wzrosną drastycznie

Więcej o: