PGE Obrót przypomina, że zgodnie z tzw. tarczą solidarnościową ceny za energię elektryczną mogą zostać na poziomie cen z ubiegłego roku. Dotyczy to gospodarstw domowych, które w wyznaczonym terminie złożą odpowiednie oświadczenie. O jaki dokument chodzi? Wyjaśniamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tarcza Solidarnościowa spowodowała, że 8 mln gospodarstw domowych będzie mogła opłacać rachunki za prąd na podstawie cen obowiązujących w roku 2022. Projekt uwzględnia stałą cenę za roczne zużycie energii na poziomie:
Ponadto w tym roku na rozwiązaniu skorzystają również placówki publiczne (przechodnie, szpitale, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i uczelnie), samorządy, mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Jednocześnie maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 roku po przekroczeniu limitów wyniesie 693 zł/MWh (cena netto bez akcyzy), a dla pozostałych podmiotów 785 zł/MWh (cena netto bez akcyzy). Oznacza to ograniczenie podwyżki cen nawet o 70 proc. Na "zamrożeniu" cen skorzysta aż 97 proc. wszystkich mikro oraz kilkadziesiąt tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.
Aby skorzystać z korzystniejszych cen za prąd, należy:
Obowiązek złożenia oświadczenia dotyczy tych, którym przysługują zwiększone limity zużycia prądu. Termin składania dokumentów mija już 30 czerwca 2023. Ci, którzy nie dostarczą niezbędnych dokumentów, nie będą mieli możliwości skorzystania z ulgi na prąd. Oświadczenie o byciu odbiorcą uprawnionym należy złożyć osobiście w biurach obsługi klienta przedsiębiorstwa energetycznego lub w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego. Istnieje także możliwość wysłania go za pomocą tradycyjnej poczty oraz drogą elektroniczną z użyciem kwalifikowanego podpis elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego (certyfikat z e-Dowodu).