Zabroniono podlewania ogródków. To nie jedyne prace ogrodowe, których należy się wystrzegać w Polsce

Problem suszy nasila się w coraz większej części naszego kraju. Kolejne samorządy apelują do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody, a także wprowadzają kary. Jakie miejsca obejmuje zakaz podlewania 2023? Wyjaśniamy również, jakie dokładnie prace ogrodowe są zabronione w związku z tym.

Dotychczas zakaz podlewanie przydomowych ogródków obowiązywał w miejscowościach Oporów (woj. łódzkie), Brześć Kujawski, Golub-Dobrzyń (woj.kujawsko-pomorskie) Władysławów (woj. wielkopolskie) i Lubsza (woj. opolskie). Lista ta jednak stale się wydłuża, a ograniczenia stają się coraz bardziej restrykcyjne.

Zobacz wideo Jak walczyć z suszą? "Mniej żreć" [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zakaz podlewania 2023. W jakich rejonach obowiązuje?

Do wymienionych powyżej miejscowości dołączyły gminy Kowalewo Pomorskie, Stolno, Złotniki Kujawskie, Janikowo, Rojewo, Zbójno i Ciechocin – wszystkie w województwie kujawsko-pomorskim. W niektórych miejscach, jak w Kowalewie Pomorskim czy Brześciu Kujawskim, ograniczenie obowiązuje w godzinach wieczornych (18-22) i dotyczy zarówno podlewania trawników i ogródków, jak i mycia samochodów. W innych miejscach jednak wprowadzono bardziej zdecydowane rozwiązania. Przykładowo, władze gminy Stolno wprowadziły zakaz poboru wody w godzinach od 6 do 10 i od 17 do 23. Dotyczy on następujących czynności:

  • podlewania i zraszania trawników, klombów, ogrodów warzywnych;
  • podlewania upraw działkowych, rolnych i sadowniczych;
  • podlewania folii i szklarni ogrodowych;
  • napełniania basenów przydomowych.

Co więcej, władze gminy przypominają, że nieprzestrzeganie tych ograniczeń może skutkować karą w ramach przepisów o wykroczeniach.

Ograniczenie zużycia wody w związku z suszą. Tutaj władze apelują o ograniczenia przez cały dzień

W miejscach, gdzie zagrożenie suszą jest szczególnie wysokie, wprowadzono całodniowe ograniczenia zużycia wody. Na takie rozwiązanie zdecydowała się m.in. gmina Złotniki Kujawskie. W dniu 31 maja doszło tu już bowiem do pierwszych awarii z powodu braku wody w stacji w Lisewie Kościelnym.

W trosce o komfort wszystkich mieszkańców Gminy Złotniki Kujawskie apelujemy o racjonalne wykorzystywanie wody pochodzącej z sieci gminnej, ograniczając do minimum w godzinach 8-22 na przede wszystkim podlewanie trawników, przydomowych ogródków, napełnianie zbiorników lub basenów itp.

- mówił Mariusz Grontkowski z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Złotnikach Kujawskich w oficjalnym komunikacie.

O ograniczenie zużycia wody w godzinach 5-22 apelują też władze gminy w Janikowie. W gminie Supraśl zakaz podlewania ogrodów przydomowych, działkowych i trawników oraz napełniania basenów ogrodowych obowiązuje w godzinach 6-22, przy czym należy podkreślić, że tym razem jest to faktyczny zakaz, za którego łamanie grozi nam kara grzywny. Gmina Obryte w powiecie pułtuskim (woj. mazowieckie) zdecydowała się natomiast na całkowite wyłączenie wodociągów w godzinach 15-18.

Może cię też zainteresować:
- Rząd przypomina o ważnym wniosku. Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrodzie, nie możesz o nim zapomnieć
- Jeśli masz na swoim balkonie kwiaty, miej się na baczności. Złośliwi sąsiedzi mogą zgłosić cię na policję
- W tych godzinach zapłacisz mniej za prąd. Pamiętaj o tym, a twoje rachunki będą mniejsze

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.