Ci seniorzy mogą podróżować za darmo. Zaoszczędzą dużo pieniędzy, jeśli spełnią jeden warunek

Najstarsi Polacy nie muszą przejmować się wysokimi cenami biletów w komunikacji miejskiej. Dla części z nich przejazdy autobusami i tramwajami są darmowe. By uzyskać prawo do takiej ulgi, trzeba spełnić jeden warunek.

Ceny biletów komunikacji miejskiej rosną i z roku na rok są coraz większe. Choć mogłoby się wydawać, że to zaledwie kilka złotych, to dla osób, które regularnie podróżują autobusami i tramwajami robi się spory wydatek w skali miesiąca. Część mieszkańców nie musi się tym jednak martwić. Najstarsi Polacy mają przywilej w postaci darmowych przejazdów. Aby z nich skorzystać, trzeba spełnić jeden warunek.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może jeździć za darmo? Trzeba spełnić jeden warunek

W pewnym momencie życia każdy może jeździć autobusami i tramwajami bezpłatnie. Warunkiem, który należy spełnić jest wiek. Prawo do darmowych przejazdów komunikacją miejską uzyskuje każda osoba po 70. roku życia. Taka zasada obowiązuje w większości miast, jednak są pewne wyjątki. Mieszkańcy Wrocławia, Lublina i Bydgoszczy pojadą za darmo już po 65. urodzinach. Jest to dość problematyczne dla kobiet. Status emeryta uzyskują już w wieku 60 lat, co oznacza, że muszę trochę poczekać, by za darmo przejechać się komunikacją miejską. Mogą jednak uzyskać w takiej sytuacji zniżkę w wysokości 50 proc. z uwagi na bycie emerytem. Dzięki temu przez 5 lat będą płacić mniej za bilety aż do uzyskania wieku uprawniającego do bezpłatnych przejazdów.

Ulgi dla seniorów w komunikacji miejskiej. Kto zapłaci mniej?

Przed ukończeniem 70. roku życia seniorzy mogą starać się o dodatkowe ulgi z tytułu bycia na emeryturze. Wysokość zniżek oraz kryteria ich przyznawania różnią się w zależności od miasta. Wszystkie informacje można znaleźć na oficjalnych stronach urzędów danej miejscowości. Przykładowo w Warszawie osoby, które ukończyły 65 lat mogą wykupić bilet roczny dla seniory za jedyne 50 zł. Po uiszczeniu opłaty można korzystać z komunikacji miejskiej tak często, jak to potrzebne. Z kolei w Szczecinie osoby, którym zostało tylko 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego mogą jeździć autobusami i tramwajami ze zniżką w wysokości 50 proc. Dotyczy to kobiet, które ukończyły 55 lat i mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat. W najlepszej sytuacji są jednak mieszkańcy Mińska Mazowieckiego. Od 2022 roku komunikacja miejska jest tam darmowa bez względu na wiek. Oznacza to, że nikt nie musi płacić za bilety.

Może Cię też zainteresować:
W tym mieście za polskie truskawki zapłacisz, jak za złoto. Lokalny sprzedawca zdradza, dlaczego
Jeśli wybierasz się do sanatorium, musisz wziąć to pod uwagę. Od teraz skierowania będą wyglądały inaczej
- Waloryzacja składek emerytalnych. Prezes ZUS zapowiada podwyżki nawet o kilkaset złotych

Więcej o:
Copyright © Agora SA