Te osoby nie unikną fiskusa. Kto płaci podatek od nieruchomości? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista

Kto płaci podatek od nieruchomości? Pytanie to powinno być istotne dla wielu osób, a zapoznanie się z przepisami w tym zakresie może pozwolić nam uniknąć niespodzianek i nieprzyjemnych sytuacji. Wyjaśniamy również, co należy wiedzieć, jeśli chodzi o podatek od darowizny nieruchomości.

Płacenie podatków to obowiązek, który niestety dotyczy wielu aspektów naszego życia. Są one jednak regulowane odrębnymi przepisami, więc warto wiedzieć, kiedy dokładnie dane zobowiązanie powstaje.

Zobacz wideo Neumann: 60 tys. kwoty wolnej od podatku ma wspierać ludzi aktywnych

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kto płaci podatek od nieruchomości? O tym muszą pamiętać współwłaściciele

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dotyczy to osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej, które są:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów,
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych, lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Jednocześnie należy podkreślić, że uwzględnia to sytuacje, gdy posiadanie:

  • wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
  • jest bez tytułu prawnego.

Jeżeli dana nieruchomość znajduje się w posiadaniu co najmniej dwóch podmiotów, obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich z nich. Fiskus może też domagać się zapłaty od jednego z nich, od niektórych, lub od wszystkich, przy czym każdy ze współwłaścicieli ma prawo domagać się później proporcjonalnego rozliczenia zgodnie z faktycznie przysługującym udziałem.

Podatek od darowizny nieruchomości. Kiedy można go nie płacić?

Jeśli otrzymamy mieszkanie od rodziców jako darowiznę lub spadek, jesteśmy też zobowiązani zapłacić od niego podatek. Obowiązują przy tym kwoty wolne takie same, jak w przypadku innych darowizn i obecnie wynoszą one:

  • 10 434 zł dla I grupy podatkowej,
  • 7 878 zł dla II grupy,
  • 5 308 zł dla III grupy.

Co ważne, podatek od darowizny jest płacony od kwoty przekroczenia kwoty wolnej, a jego dokładna wysokość zależy zarówno od przynależności do konkretnej grupy podatkowej, jak i wartości przekroczenia. Wyjątek stanowią darowizny od najbliższej rodziny, do której zaliczany jest mąż lub żona, zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki) wstępni (czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Wówczas możemy być zwolnieni z podatku całkowicie niezależnie od wartości nieruchomości, o ile w ciągu 6 miesięcy od jej nabycia złożymy w urzędzie skarbowym wypełniony druk SD-Z2.

Może cię też zainteresować:
- Podatek od darowizny 2023. Rekordowe podwyżki już od 1 lipca. Te osoby całkowicie unikną opłat
- Skarbówka rozpoczyna kontrole. Polacy mogą spodziewać się wezwań do zapłaty. W grę wchodzą odsetki
- Oficjalnie: prezydent podpisał ustawę mObywatel. Polaków czekają rewolucyjne zmiany w dokumentach

Więcej o:
Copyright © Agora SA