14. emerytura 2023: dla kogo jest to świadczenie? Będzie wypłacone ponownie, ale na nowych zasadach

Kiedy 14. emerytura 2023 trafi na konta seniorów? Na wypłatę dodatek ten trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Co więcej, będzie on wypłacany na nowych zasadach. Możliwe też, że zmiany nie będą dotyczyć tylko zagwarantowania wypłaty "czternastki" co roku. Trwają prace w tym zakresie.

Sejm przyjął ustawę o corocznej wypłacie 14. emerytury 26 maja 2026. 22 czerwca natomiast Senat wprowadził poprawki do ustawy dotyczące zasad wypłat tego dodatku do emerytury. Chodzi tu przede wszystkim o próg dochodowy decydujący o wysokości przyznawanego świadczenia.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu przysługuje 14. emerytura? Nie wszyscy seniorzy dostaną ją w pełnej wysokości

14. emerytura to kolejny roczny dodatek do emerytury, który jest wypłacany wszystkim świadczeniobiorcom pobierającym jedno z długoterminowych świadczeń. "Czternastka" w pełnej wysokości jest równa najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Przypomnijmy, że od 1 marca 2023 wynosi ona 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł. Taką kwotę otrzymają jednak wyłącznie osoby, które nie przekroczą progu dochodowego. Dotychczas wynosił on 2900 zł. W przypadku jego przekroczenia 14. emerytura zostanie odpowiednio pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę". Dodatek do emerytury nie będzie wypłacony w ogóle, gdyby miał być on niższy niż 50 zł.

Kiedy 14. emerytura 2023 będzie wypłacona? Trwają prace nad szczegółowymi zasadami

Rząd wprowadza 14. emeryturę jako świadczenie stałe w celu zapewnienia seniorom poczucia pewnej stabilności.

Nowa ustawa jest wyrazem troski o naszych emerytów, ale również dowodem, że ich starania i trud poniesiony przez lata pracy są docenione. Seniorzy nie będą musieli się zastanawiać, czy czternasta emerytura będzie im przyznana za rok – teraz będą mieli pewność, że to świadczenie zostanie już z nami na stałe

- czytamy wyjaśnienie minister Marlena Maląg w rządowym komunikacie.

Z drugiej strony, zmiany zaproponowane przez Senat miałyby zagwarantować, że ta pomoc finansowa trafiłaby faktycznie do osób najbardziej potrzebujących. Jak donosi portal PolskieRadio24, zmienić miałoby się kryterium dochodowe świadczenia. Wyniosłoby ono 120% średniej emerytury, zamiast zapisanych w ustawie 2900 zł. Rozwiązanie to byłoby lepiej dostosowane do rosnących kosztów utrzymania. Obecnie zatem próg ten wyniósłby 3900 zł. Warto dodać też w tym miejscu, że ustawa przewiduje możliwość podwyższenia kwoty 14. emerytury.

Jeśli chodzi o termin wypłaty "czternastki" w tym roku, ma on zostać ogłoszony przez Radę Ministrów poprzez rozporządzenie nie później niż do dnia 31 października. Podobnie będzie to wyglądać w latach kolejnych.

Może cię też zainteresować:
- Morawiecki o emeryturach stażowych. Jest bunt. Chce, aby obowiązywały ostrzejsze warunki
- Oficjalnie: prezydent podpisał ustawę mObywatel. Polaków czekają rewolucyjne zmiany w dokumentach
- Podatek od darowizny 2023. Rekordowe podwyżki już od 1 lipca. Te osoby całkowicie unikną opłat

Więcej o:
Copyright © Agora SA