Rządowa Tarcza Solidarnościowa ma zagwarantować obywatelom ochronę przed wzrostem cen prądu. Może mieć to duże znaczenie dla domowego budżetu w czasach, gdy koszty utrzymania znacząco rosną. Aby skorzystać w pełni z oferowanych oszczędności, trzeba jednak spełnić określone warunki.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ustawa o zamrożeniu cen prądu w 2023 dzieli gospodarstwa domowe na trzy grupy, a dla każdej z nich przewiduje inny próg rocznego zużycia energii elektrycznej, który da nam gwarancję stałej ceny. Progi te wyglądają następująco:
Należy jednocześnie zaznaczyć, że wyższymi kosztami będzie obciążona jedynie nadwyżka zużytego prądu, przy czym nie zapłacimy za nią więcej niż 693 zł/MWh. Dodatkowo nasze oszczędności możemy też zwiększyć, jeśli nasze zużycie energii w 2023 będzie niższe w porównaniu do 2022 o co najmniej 10%. Wówczas otrzymamy 10% obniżki za rachunek w 2024.
Złożenie wniosku o zamrożenie cen prądu dotyczy osób korzystających z limitów zużycia do 2,6 MWh i 3 MWh rocznie. Wynika to z konieczności udokumentowania spełnienia warunków dla tych grup. W związku z tym do wniosku należy dołączyć:
Przedsiębiorstwa energetyczne mogą również żądać wglądu do oryginałów tych dokumentów w celu ich weryfikacji. Kompletny wniosek należy złożyć w spółce energetycznej, w której się rozliczamy w terminie do 30 czerwca 2023. Zrobimy to osobiście, za pośrednictwem poczty lub w postaci elektronicznej przez ePUAP, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Jeśli wniosek nie zostanie złożony w terminie, dane gospodarstwo będzie obowiązywał najniższy limit zużycia energii, czyli 2000 kWh na rok. Co ważne, aby korzystać z limitu 2000 kWh, złożenie wniosku nie jest wymagane.
Może cię też zainteresować:
- Tyle można zarobić na zbieraniu butelek i puszek. Małe zaskoczenie: To może się opłacać
- Te osoby nie unikną fiskusa. Kto płaci podatek od nieruchomości? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista
- Mandat za zbieranie darów lasu to nawet 5 tys. złotych. Sanepid przypomina o ważnych dokumentach