Jeśli chcesz uchronić się przed podwyżką prądu, masz czas do końca czerwca. Potem szansa przepadnie

Podwyżki cen to problem, z którym zmagają się wszyscy, nie tylko w Polsce. Z tego też względu nasz rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową, która dotyczy energii elektrycznej. Nie zawsze jednak możliwe będzie zamrożenie cen prądu. Wniosek online trzeba złożyć w kilku sytuacjach. Wyjaśniamy jakich.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa ma zagwarantować obywatelom ochronę przed wzrostem cen prądu. Może mieć to duże znaczenie dla domowego budżetu w czasach, gdy koszty utrzymania znacząco rosną. Aby skorzystać w pełni z oferowanych oszczędności, trzeba jednak spełnić określone warunki.

Zobacz wideo System energetyczny nie jest gotowy na energię odnawialną?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tarcza Solidarnościowa 2023. Jakie są warunki skorzystania z zamrożenia cen prądu?

Ustawa o zamrożeniu cen prądu w 2023 dzieli gospodarstwa domowe na trzy grupy, a dla każdej z nich przewiduje inny próg rocznego zużycia energii elektrycznej, który da nam gwarancję stałej ceny. Progi te wyglądają następująco:

  • 2000 kWh dla gospodarstw domowych;
  • 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami;
  • 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że wyższymi kosztami będzie obciążona jedynie nadwyżka zużytego prądu, przy czym nie zapłacimy za nią więcej niż 693 zł/MWh. Dodatkowo nasze oszczędności możemy też zwiększyć, jeśli nasze zużycie energii w 2023 będzie niższe w porównaniu do 2022 o co najmniej 10%. Wówczas otrzymamy 10% obniżki za rachunek w 2024.

Zamrożenie cen prądu: wniosek online. Do kiedy należy go złożyć i kogo to dotyczy?

Złożenie wniosku o zamrożenie cen prądu dotyczy osób korzystających z limitów zużycia do 2,6 MWh i 3 MWh rocznie. Wynika to z konieczności udokumentowania spełnienia warunków dla tych grup. W związku z tym do wniosku należy dołączyć:

  • orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w przypadku gospodarstw z osobami z niepełnosprawnością),
  • skan Karty Dużej Rodziny z ważnym numerem karty (w przypadku dużych rodzin),
  • decyzję o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok (w przypadku rolników).

Przedsiębiorstwa energetyczne mogą również żądać wglądu do oryginałów tych dokumentów w celu ich weryfikacji. Kompletny wniosek należy złożyć w spółce energetycznej, w której się rozliczamy w terminie do 30 czerwca 2023. Zrobimy to osobiście, za pośrednictwem poczty lub w postaci elektronicznej przez ePUAP, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Jeśli wniosek nie zostanie złożony w terminie, dane gospodarstwo będzie obowiązywał najniższy limit zużycia energii, czyli 2000 kWh na rok. Co ważne, aby korzystać z limitu 2000 kWh, złożenie wniosku nie jest wymagane.

Może cię też zainteresować:
- Tyle można zarobić na zbieraniu butelek i puszek. Małe zaskoczenie: To może się opłacać
- Te osoby nie unikną fiskusa. Kto płaci podatek od nieruchomości? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista
- Mandat za zbieranie darów lasu to nawet 5 tys. złotych. Sanepid przypomina o ważnych dokumentach

Więcej o: