Kodeks pracy mówi jasno. Wykorzystaj urlop wypoczynkowy w tym terminie, bo inaczej przepadnie

Pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Kodeks pracy reguluje wszelkie kwestie z nim związane, w tym to, komu i w jakim wymiarze może go wykorzystać. Wyjaśniamy, ile dni urlopu za miesiąc pracy dostaną poszczególne osoby i co zrobić z urlopem zaległym.

Urlop wypoczynkowy to ważne prawo pracownika, które pozwala zregenerować siły zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Istotne jest to, że pracownik nie może się go zrzec. Czasami jednak może się zdarzyć, że w danym roku kalendarzowym z różnych przyczyn nie wykorzystamy w pełni przysługujących nam dni wolnych. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Zobacz wideo Praca w korpo? Minimalna pensja? Idealny szef? Zapytaliśmy młodzież o ich wymagania dotyczące pracy [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu przysługuje urlop wypoczynkowy? Ile dni urlopu za miesiąc pracy dostaniemy?

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę już w pierwszej pracy. Takie osoby skorzystają z 1,67 dnia urlopu po przepracowaniu każdego miesiąca, a z dniem 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego nabywają one prawo do 20 dni urlopu. Przy kolejnych zadudnieniach długość urlopu wypoczynkowego zależy od naszego stażu pracy i wynosi:

  • 20 dni urlopu na rok kalendarzowy w przypadku stażu pracy krótszego niż 10 lat,
  • 26 dni urlopu na rok kalendarzowy w przypadku stażu pracy dłuższego niż 10 lat.

Należy jednak zaznaczyć, że do czasu pracy wliczają się również okresy nauki. Zgodnie z artykułem 155 Kodeksu pracy poszczególne szkoły liczone są następująco:

  • szkoła zawodowa – trzy lata,
  • szkoła średnia ogólnokształcąca – cztery lata,
  • szkoła średnia zawodowa – pięć lat,
  • szkoła policealna – sześć lat,
  • szkoła wyższa – osiem lat.

Powyższe wymiary dotyczą zatrudnienia na pełen etat, czyli osób pracujących 40 godzin tygodniowo. Dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze urlop wypoczynkowy będzie liczony godzinowo. Przykładowo, pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu przysługuje 10 dni urlopu po 8 godzin, czyli w sumie 80 godzin urlopu wypoczynkowego.

Zaległy urlop wypoczynkowy. Kodeks pracy szczegółowo określa zasady

Przysługujący urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna z nich powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych. Jeśli jednak zdarzy się, że po zakończeniu roku pozostają nam niewykorzystane dni urlopowe, prawo do nich nie przepada. Kwestię tę reguluje artykuł 168 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca musi udzielić nam urlopu w ramach zaległych dni do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Co więcej, urlop zaległy musi być udzielony w pierwszej kolejności. Jeśli urlop zaległy rozpocznie się w dniu 30 września, będzie to uznane za zachowanie terminu.

Warto pamiętać również o tym, że pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego, nawet tego zaległego. Wypłata ekwiwalentu za urlop jest możliwa tylko w nielicznych sytuacjach, o czy pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Może cię też zainteresować:
- To już pewne. Emerytury stażowe 2023 wejdą w życie. Niestety, jest wiele minusów i ograniczeń
- Rekordowe podwyżki od lipca 2023 dla pracowników i seniorów. Te osoby zyskają nawet 580 zł
- Minister Maląg o 800 plus. Złożyła ważną obietnicę. "To bezcenna inwestycja w przyszłość"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.