ZUS przypomina emerytom o ważnej funkcji. To dzięki niej potwierdzą, że mają prawo do ulg

Aplikacja mObywatel 2.0 jest już dostępna dla wszystkich do pobrania. Jej największą zaletą jest dowód osobisty w formie elektronicznej, ale to nie koniec udogodnień. Zainstalowaniem aplikacji powinni zainteresować się szczególnie emeryci. Wyjaśniamy, jakie korzyści niesie ze sobą mLegitymacja.

Nowa wersja aplikacji mObywatel to wiele ułatwień związanych z załatwianiem spraw urzędowych i nie tylko. Dzięki jej pobraniu będziemy mieli dostęp do szeregu dokumentów, a wystarczy do tego nasz telefon. Wśród nich znajduje się także mLegitymacja, co jest istotną informacją przede wszystkim dla nowych emerytów.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

mObywatel 2.0 a tradycyjny dowód osobisty. Jakie korzyści oferuje aplikacja?

Aplikacja mObywatel w nowej wersji jest już dostępna do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. Jeżeli posiadamy już poprzednią wersję, aplikację wystarczy zaktualizować. Zarówno pobranie, jak i używanie mObywatel jest bezpłatne. A co konkretnie oferuje nam mObywatel 2.0?

Podstawowym dokumentem obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" – wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby

- czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta. Oznacza to, że aplikacja będzie uznawana prawnie na równi z tradycyjnymi dokumentami – i nie ogranicza się to wyłącznie do dowodów osobistych. mObywatel to także dostęp do legitymacji szkolnych i studenckich czy dokumentów lokalnych, takich jak karty mieszkańca miasta, przy czym na szczególną uwagę zasługuje mLegitymaca dla emerytów i rencistów.

Jak pobrać mLegitymację dla emerytów i rencistów? Zniżki dla seniorów będą zawsze dostępne

Legitymacja emeryta-rencisty to dokument wydawany przez ZUS wraz z przyznaniem statusu potwierdzającego prawo do danego świadczenia. Upoważnia on do korzystania z licznych zniżek dla seniorów, o których bardziej szczegółowo pisaliśmy w poprzednich artykułach. Nowa wersja mObywatel daje dostęp także i do tego dokumentu, dzięki czemu seniorzy mogą ze spokojem wyjść z domu, mając przy sobie tylko telefon. Wystarczy on w sytuacjach wymagających potwierdzenia tożsamości i wtedy, gdy będziemy chcieli skorzystać z przysługująch nam ulg. Uruchomienie mLegitymacji jest też bardzo proste. Wystarczy zalogować się do mObywatel i wybrać opcję "dodaj dokument", a następnie znaleźć na liście pozycję "legitymacja emeryta-rencisty".

Warto dodać w tym miejscu, że osoby przechodzące na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2023 legitymację otrzymają wyłącznie w formie elektronicznej. Oczywiście tradycyjne dokumenty plastikowe wciąż będą dostępne dla chętnych, ale aby je uzyskać, trzeba będzie złożyć w urzędzie osobny wniosek. mLegitymacja będzie dostępna do aktywowania w aplikacji automatycznie po przyznaniu statusu emeryta.

Więcej o:
Copyright © Agora SA