ZUS ma ważną informację dla Polaków. Lepiej to sprawdzić. Chodzi o wysokość przyszłej emerytury

ZUS przekazał Polakom informacje związane z ich stanem konta emerytalnego. Czego mogą spodziewać się osoby, które są coraz bliżej świadczenia? Placówka nie ma dla nich dobrych wiadomości. Kwoty, o których mowa niestety pozostawiają wiele do życzenia.

Co roku ZUS informuje ubezpieczonych o aktualnym stanie ich kont emerytalnych. Jak przekazał portal Fakt, teraz dostępne są dane dotyczące wszystkich wpłaconych składek emerytalnych na dzień 31 grudnia 2022 r. Można to sprawdzić za pomocą internetu. Niestety, nie wszyscy będą zadowoleni. 

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS ma ważną informację dla Polaków. Komunikat dotyczy przyszłej emerytury 

Prognozy dotyczące przyszłej emerytury, dostępne są dla wszystkich Polaków po ukończeniu 35 roku życia. Dzięki nim ubezpieczeni mogą dowiedzieć się, jakie kwoty będą wpływać na ich konta po zakończeniu pracy zarobkowej. Osoby, które są tym zainteresowane, mogą sprawdzić to za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS. Jest to dobry moment, ponieważ środki znajdujące się na kontach emerytalnych niedawno zostały zwaloryzowane - tegoroczny wskaźnik wyniósł 14,4 proc. Oznacza to, że do składek dodawane są dodatkowe kwoty, które wynikają z nowego wskaźnika waloryzacji. Niedawno ZUS poinformował, że stan kont i subkont ubezpieczonych w lipcu 2023 zwiększył się o 450 mld zł. Jak zatem będą wyglądały przyszłe emerytury? Oto co udało się ustalić dziennikarzom Faktu. 

Emerytury w Polsce: Jak będą wyglądać świadczenia? Niektórzy powinni pracować dłużej 

Wspomniany serwis dokonał analizy przyszłych świadczeń Polaków. Z ustaleń wynika, że na przykład kobieta w wieku 52 lat, pracująca całe życie na etacie, może liczyć na emeryturę w wysokości 2444 zł brutto. W rozmowie z Faktem zdradziła, że w jej mniemaniu tego typu kwoty mogą wystarczyć wyłącznie na podstawowe opłaty. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, pewnego rodzaju wyjściem z sytuacji może być dłuższa praca zarobkowa, ponieważ przedłużenie jej o pięć lat spowoduje, że świadczenie wzrośnie do 3257 zł brutto miesięcznie. Warto pamiętać, że wyliczenia przyszłej emerytury, które znajdują się na PUE ZUS, wskazują jedynie hipotetyczną kwotę, ponieważ w kolejnych latach wiele aspektów może ulec zmianie. Ostateczna emerytura zostanie wyliczona przez ZUS na podstawie przepracowanych lat i prognozy dalszego trwania życia. Jeżeli jednak ktoś chce sprawdzić wspomniane prognozy, wystarczy wejść w zakładkę "ubezpieczony", a następnie kliknąć opcję "Informacje o stanie konta". 

Więcej o:
Copyright © Agora SA