Wiemy, kiedy wypłaty 14. emerytury 2023. Świadczenie niedługo trafi na konta. Sprawdź, ile wyniesie

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat 14. emerytur. Na informację tę czekało wielu seniorów. Zdradzamy, jaka będzie 14 emerytura 2023, od czego zależy jej wysokość, termin wypłaty 14. emerytury 2023, a także komu świadczenie nie będzie przysługiwało.

Rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat 14. emerytur zostało podpisane przez premiera Morawickiego we wtorek, 22 sierpnia 2023 roku w Solcu nad Wisłą. Znamy już zatem zarówno wysokość świadczenia, jak i termin jego wypłat. Wiadomo już także, czy będzie ono zwolnione z PIT.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kto dostanie 14. emeryturę? Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?

14. emerytura, znana powszechnie jako "czternastka", to dodatek do emerytury, który przysługuje wszystkim osobom upoważnionym do jednego z długoterminowych świadczeń. Jednocześnie konieczne jest nieprzekroczenie progu dochodowego w wysokości 2900 zł brutto. W tym przypadku będziemy mogli liczyć na 14. emeryturę wypłaconą w pełnej jej wysokości. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez rząd w 2023 będzie to 2650 zł brutto, czyli 2202,50 zł netto. Kwota ta dotyczy również seniorów, którzy pobierają najniższą emeryturę. Należy jednak zaznaczyć, że przekroczenie wspomnianego progu nie oznacza jeszcze całkowitej utraty dodatku. Świadczenie zostanie wówczas odpowiednio pomniejszone według zasady "złotówka za złotówkę". Business Insider Polska przyjrzał się też bliżej kwestii opodatkowanie "czternastki", ale tutaj niestety nie ma dobrych wieści.

W tym roku nie prowadzimy prac nad zwolnieniem 14. emerytury z podatku dochodowego

- czytamy w odpowiedzi, którą portal uzyskał od Ministerstwa Finansów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zarówno 13., jak i 14. emerytura były zwolnione z PIT, ale niestety związane z tym rozporządzenie nie obejmowało lat kolejnych.

Termin wypłaty 14. emerytury 2023. 14 emerytura 2023: kto nie dostanie?

Wypłata "czternastek" w 2023 roku rozpocznie się w połowie września, czyli już niebawem. Co ważne, dodatek ten jest wypłacany z urzędu, więc seniorzy nie muszą podejmować żadnych dodatkowych kroków w celu uzyskania pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze omówioną powyżej zasadę obliczania wysokości świadczenia. Oznacza to bowiem, że na nasze konto może trafić mniejsza kwota. Gdyby dodatek do emerytury po uwzględnieniu progu dochodowego był niższy niż 50 złotych, to 14. emerytura nie zostanie wypłacona w ogóle. Na zastrzyk gotówki oczywiście nie mogą liczyć też osoby, które prawa do emerytury jeszcze w tym roku nie zyskały, nawet jeśli warunki przejścia na emeryturę spełnią w kolejnych miesiącach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA