Wiemy, jak będą wyglądać emerytury pomostowe. Andrzej Duda podpisał ustawę. To ważna zmiana

Ustawa o emeryturach pomostowych została oficjalnie podpisana przez prezydenta. Dzięki temu, emerytury pomostowe 2024 obejmą znacznie więcej pracowników. Wyjaśniamy, co to są emerytury pomostowe, jakie zmiany w emeryturach pomostowych wprowadzono i jak wpłynie to na pracowników oraz rynek pracy.

Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 sierpnia 2023 roku. Jej głównym celem jest zniesienie wygasającego charakteru tych świadczeń. Co to jednak dokładnie oznacza i kogo dotyczą zmiany?

Zobacz wideo Czy należy podwyższyć wiek emerytalny czy może utrzymać obecny stan rzeczy? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura pomostowa warunki. Odpowiadamy na zapytanie "emerytura pomostowa dla kogo"

Mówiąc najprościej, emerytura pomostowa to możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z przywileju tego skorzystać mogą osoby urodzone po 31 grudnia 1948, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Obejmuje to m.in. prace bezpośrednio przy obsłudze wielkich pieców oraz pieców stalowniczych lub odlewniczych, prace przy obsłudze dźwignic, bezpośrednio przy wytapianiu surówki, stopów żelaza lub metali nieżelaznych czy też prace na morskich platformach wiertniczych. Dodatkowo wymagane do tej pory było:

  • ukończenie 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat dla mężczyzn,
  • posiadanie 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • wykonywanie prac w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999.

Ostatni z wymienionych warunków sprawiał, że emerytury pomostowe stały się świadczeniem wygasającym, ponieważ młodsi pracownicy nie mieli możliwości spełnienia wszystkich warunków. W związku z tym kryterium to postanowiono uchylić.

Emerytury pomostowe nowości. Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych wiele zmienia

Aby uzyskać emeryturę pomostową na nowych zasadach wciąż konieczne będzie spełnienie omówionych powyżej warunków z pominięciem wymogu pracy przed 1 stycznia 1999 roku. Informacja ta niewątpliwie ucieszy wielu młodszych pracowników należących do omawianych grup zawodowych. Warto jednak zauważyć też, że nowelizacja ustawy w dłuższej perspektywie może mieć znaczący wpływ na rynek pracy.

Uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych, z powodu możliwości uzyskania prawa do emerytury pomostowej przez młodszych pracowników, może przyczynić się do większej atrakcyjności wykonywania prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze

- zauważa minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg cytowana w oficjalnym komunikacie rządowym. Wzrost atrakcyjności tych zawodów zapewni z kolei stabilną, naturalną rotację starszych i młodszych pracowników. Ustawa wprowadza również inne regulacje dotyczące m.in. ochrony prawnej związkowców czy kobiet w ciąży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.