Pieniądze zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ich właściciela. Jest jednak jedno "ale". Pieniądze nie są wypłacane automatycznie, a spadkobierca środków musi złożyć odpowiedni wniosek. Jak sprawdzić stan rachunku? Wyjaśniamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Środki pieniężne zgromadzone w ramach otwartego funduszu emerytalnego mogą być dziedziczone. W tym przypadku kluczowy jest jednak wiek osoby zmarłej. W przypadku, gdy zgon nastąpi przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, to pieniądze w OFE będą dziedziczone, lecz nieco inną drogą. Jeżeli śmierć nastąpi po osiągnięciu wieku emerytalnego, pieniądze zgromadzone w OFE są wcześniej przekazane do ZUS i znajdują się na subkoncie. Jak tłumaczy serwis Interia w tych dwóch przypadkach istnieje pewna różnica w procedurze. Jeśli śmierć nastąpiła przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to akt zgonu należy zanieść do OFE, natomiast jeżeli po to sprawą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z danych ZUS wynika, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. złotych.
Wypłata nie następuje jednak z tzw. automatu po śmierci osoby ubezpieczonej. Żeby pieniądze od nas dostać, trzeba złożyć w ZUS wniosek. Od razu wyjaśniam, że prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił, ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia, to środki wchodzą w skład masy spadkowej
– tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez Infor.
Subkonto stanowi część konta emerytalnego osoby ubezpieczonej w ZUS-ie. Prowadzone jest ono dla tych, którzy są członkami OFE, oraz osób, które do OFE nie przystąpiły, ale urodziły się po 1968 r. Środki z OFE na subkonto ZUS są przekazywane w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. Pieniądze na subkoncie są waloryzowane i podlegają podziałowi w przypadku:
Jeśli zmarły nie wyznaczył osób do dziedziczenia, wtedy środki z subkonta wchodzą w skład spadku. Jeżeli zmarły był stanu wolnego, to wszystkie zebrane przez niego pieniądze i w OFE, i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub ustawowym spadkobiercom
- dodaje Kowalska-Matis. Warto pamiętać, że osoby, które są członkami OFE oraz osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i nie przystąpiły do OFE, mogą za życia wskazywać osoby do dziedziczenia jak i dokonywać zmian osób uposażonych oraz zmieniać ich udział procentowy w dziedziczeniu zgromadzonych środków. Informacje dotyczące przynależności do OFE można znaleźć w zakładce OFE, w PUE ZUS. Jednak, aby sprawdzić stan konta, należy zalogować się systemu konkretnego funduszu.