Podatek od pierścionka zaręczynowego. Czy trzeba go zapłacić? Prawo jasno określa zasady

Zaręczyny to ważny moment dla związku dwojga ludzi. Tradycyjnie wiąże się to z zakupem pierścionka zaręczynowego. Okazuje się jednak, że w świetle prawa taki podarunek to darowizna. Wyjaśniamy, kiedy trzeba zapłacić podatek od pierścionka zaręczynowego, a także na kim ten obowiązek spoczywa.

Podatek od spadków i darowizn to opłata, która budzi wiele wątpliwości. Może też być ona sporym kłopotem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie podarunki podlegają opodatkowaniu. Zależy to przede wszystkim od ich wartości oraz tego, kto jest darczyńcą. Jak to więc wygląda w przypadku pierścionków zaręczynowych?

Zobacz wideo "The Real Housewives. Żony Warszawy". 60 tysięcy złotych na pierścionek to za mało? Barbara Sobczak komentuje. Mówi jakie sceny w programie są dla niej krępujące

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podatek od pierścionka zaręczynowego 2023. Kto musi go zapłacić?

Ceny pierścionków zaręczynowych są bardzo zróżnicowane. Ładną biżuterię możemy kupić już za kilkaset złotych, ale niektórzy chcą, aby wartość pierścionka odzwierciedlała ich zaangażowanie w związek. Pamiętajmy również, że z założenia jest to inwestycja na całe życie, która czasami może być nawet przekazana kolejnym pokoleniom. Jeżeli więc mamy takie możliwości finansowe, wydanie większej kwoty na zaręczyny może być uzasadnioną decyzją. Mimo wszystko próg, na który powinniśmy uważać, to 5308 zł. Tyle właśnie wynosi kwota wolna od podatku dla III grupy podatkowej. Dotyczy ona najdalszego stopnia pokrewieństwa, a także osób niespokrewnionych. Należy jednocześnie zaznaczyć, że podatek od darowizny zawsze powinna zapłacić osoba obdarowana, czyli w tym przypadku świeżo upieczona narzeczona.

Powyżej opisane przepisy nie powinny jednak stanowić powodu do paniki. Jak donosi portal Kancelaria Lega Artis, fiskus praktycznie nigdy nie upomina się o podatek od pierścionka zaręczynowego, a przynajmniej o takich sytuacjach nie słyszeli pytani o to eksperci. Niemniej warto wiedzieć, że taki zapis prawa istnieje. Dobrze jest też wiedzieć, ile ewentualna opłata mogłaby wynieść.

Podatek od darowizny 2023. Kalkulator podatku od darowizny pomoże nam wyliczyć, ile zapłacić

Podatek od darowizny jest zawsze obliczany od wartości przekroczenia kwoty wolnej obwiązującej dla danej grupy. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej dokładna należność do zapłacenia może być różna i w przypadku III grupy podatkowej wynosi:

  • 12% - jeśli przekroczenie kwoty wolnej jest mniejsze niż 11 833 zł,
  • 1420 zł i 16% od nadwyżki - jeśli przekroczenie kwoty wolnej mieści się w granicach od 11 833 zł do 23 665 zł,
  • 3313 zł 20 gr i 20% od nadwyżki - jeśli przekroczenie kwoty wolnej jest większe niż 23 665 zł.

W internecie dostępne są również kalkulatory podatku od darowizny online, które pomogą nam wykonać szybkie obliczenia.

Na koniec warto dodać, że do omawianych kwot wolnych dla wszystkich grup podatkowych wlicza się wszystkie darowizny otrzymane od jednego darczyńcy w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiła ostatnia darowizna.

Więcej o:
Copyright © Agora SA