Wniosek o urlop z tytuły siły wyższej nie jest typowy. Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz to wiedzieć

Tegoroczna nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła nowe przywileje dla pracowników. Od kwietnia 2023 przysługuje im urlop z tytułu siły wyższej. Jak z niego skorzystać? Tutaj niezbędna jest informacja przekazana pracodawcy. Wiemy, jak to powinno wyglądać.

Od 26 kwietnia 2023 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące Kodeksu pracy, które przewidują możliwość zwolnienia z pracy ze względu na siłę wyższą. Kto może z niej skorzystać i jak wygląda proces składania wniosku? W tym przypadku przepisy nie są jasne. 

Zobacz wideo Urlop menstruacyjny - wprowadzać czy nie? Rozmawiamy z ekspertką ds. prawa pracy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Urlop siła wyższa a Kodeks pracy 2023. Są dodatkowe dni wolne z tytułu siły wyższej

Za siłę wyższą uznawane są zdarzenia niezależne od woli pracownika. Warto zaznaczyć, że w przepisach prawnych nie znajdziemy definicji siły wyższej. Uznaje się więc, że tzw. siła wyższa traktowana jest jako zdarzenie o nadzwyczajnym charakterze, bez możliwości zapobiegnięcia mu. Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej zostało wprowadzone do Kodeksu pracy i obowiązuje od 26 kwietnia 2023 roku. Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym i może być udzielone z powodu sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem oraz innych przypadkach, w których konieczna jest obecność danej osoby w innym miejscu, niż miejsce pracy. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze pracy również mogą skorzystać z dodatkowych dni wolnych, jednakże tutaj wymiar zwolnienia ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w umowie. W okresie wspomnianego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 50 proc. przysługującej mu pensji za dany dzień. Jak zatem ubiegać się o dzień wolny? Prośbę należy zgłosić do pracodawcy. 

Wniosek o urlop z powodu siły wyższej. Rodzaj nie jest ściśle określony

Jak podaje portal Infor, przepisy nie precyzują, w jakiej formie powinien być dostarczony wniosek o urlop z tytułu siły wyższej. W związku z tym nie musi być to konkretne pismo. Informację do pracodawcy można dostarczyć na przykład drogą elektroniczną (SMS,email), ale także osobiście lub poprzez rozmowę telefoniczną. Należy jednak pamiętać, że wniosek powinien być złożony przez pracownika najpóźniej w dniu, w którym nastąpiło wydarzenie spowodowane siłą wyższą. Oznacza to, że jeżeli dane zdarzenie wystąpi niespodziewanie nawet w środku dnia pracy pracownika, to również wtedy ma on prawo do skorzystania z urlopu z powodu działania siły wyższej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.