Nadpłata kredytu: czy warto przeznaczyć na nią wolne środki?

Nadpłata kredytu może okazać się skutecznym narzędziem do obniżenia kosztów kredytu, a także skrócenia okresu kredytowania. Szczególnie opłacalna jest ona wówczas, gdy stopy procentowe utrzymują się na wysokim poziomie.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Na pytanie o to, czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny, doradcy kredytowi odpowiadają, że tak, ponadstandardowa nadpłata kapitału jest korzystna. Każda nadpłata zmniejsza bowiem kapitał pozostały do spłaty, dzięki czemu można znacznie obniżyć koszty kredytowe i skrócić okres kredytowania. Dzięki temu kredyt hipoteczny stanie się tańszy, bo zmniejszą się odsetki, a dodatkowo można w ten sposób szybciej pozbyć się zobowiązania kredytowego poprzez skrócenie okresu kredytu. Przed podjęciem decyzji o nadpłacie kapitału kredytu hipotecznego warto jednak dokładnie przeczytać swoją umowę kredytową, by sprawdzić, czy nie będziemy zmuszeni uiścić prowizji za nadpłatę. Z reguły po trzech latach spłaty dokonywanie nadpłat nie jest już obciążane prowizją, warto jednak dopytać o tę kwestię w swoim banku.

Czy warto nadpłacać kredyt?

Korzystając z kalkulatora łatwo jest się przekonać, czy warto nadpłacać kredyt. Domyślnym efektem nadpłaty kredytu hipotecznego jest z reguły opcja wcześniejszej spłaty i w efekcie uzyskanie obniżenia raty po nadpłacie. Nadpłata nie tylko obniża ratę kredytu, ale też wpływa na zmniejszenie odsetek. Używając kalkulatora można szybko obliczyć, jakiego rzędu są to oszczędności. W niektórych bankach jest też taka możliwość, by po dokonaniu nadpłaty kredytu pozostawić ratę na dotychczasowym poziomie, nie płacąc przy tym dodatkowej prowizji i bez konieczności dodatkowych formalności w postaci badania zdolności kredytowej. Wówczas nadpłata skutkuje skróceniem okresu kredytowania, dzięki czemu znacznie poprawia się struktura raty: rata odsetkowa się zmniejsza, rata kapitałowa się zwiększa, a w efekcie generują się spore oszczędności na odsetkach.

Zobacz wideo Skąd się biorą tak duże zyski banków w Polsce? Kiedy koniec bankowego El Dorado?

Symulacja nadpłaty kredytu: pomoc w podjęciu decyzji i oszacowaniu korzyści

Symulacja nadpłaty kredytu może pomóc kredytobiorcy podjąć decyzję, czy nadpłacać kredyt oraz przekonać się, jakie będą skutki nadpłaty kredytu w różnych wariantach. Warto mieć świadomość, że im szybciej nadpłaca się swój kredyt hipoteczny, tym większe oszczędności można uzyskać. Regularne nadpłacanie kredytu nawet niewielkimi wpłatami skutkuje wygenerowaniem oszczędności, gdyż odsetki naliczane są codziennie od pozostałej do spłaty kwoty kredytu, zatem im szybciej ona się zmniejsza, tym niższe będą odsetki. Aby nadpłata w całości poszła na kapitał, warto dokonywać jej w dniu następującym po dniu płatności raty regularnej.

Nadpłata kredytu hipotecznego: kalkulator

Jakie skutki może przynieść ze sobą nadpłata kredytu hipotecznego? Kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego dostępny w Internecie pomoże kredytobiorcy obliczyć oszczędności, jakie może przynieść nadpłata kredytu hipotecznego. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia z łatwością można wyliczyć, o ile jesteśmy w stanie obniżyć koszty kredytu hipotecznego. Aby skorzystać z kalkulatora nadpłaty kredytu hipotecznego, należy zwykle przygotować następujące parametry:

  • saldo kredytu, czyli kwotę kredytu hipotecznego pozostałą do spłaty,
  • WIBOR, czyli stopę procentową,
  • marżę, czyli jeden ze składników oprocentowania kredytu hipotecznego,
  • całkowite oprocentowanie kredytu (stanowi je suma marży i WIBOR),
  • okres kredytowania, czyli wyrażony w miesiącach okres pozostały do końca trwania umowy kredytowej.

Kalkulator nadpłaty kredytu gotówkowego: jak działa?

Jak działa kalkulator nadpłaty kredytu gotówkowego? Jest to dość proste w obsłudze narzędzie, z którego warto skorzystać planując nadpłatę swojego kredytu hipotecznego. Do wyliczenia oszczędności wynikłych z nadpłaty kredytu gotówkowego potrzebne będą wspomniane wcześniej dane (saldo, WIBOR, marża, całkowite oprocentowanie oraz okres kredytowania). W poszczególne pola kalkulatora należy wpisać: pozostałą do spłaty kwotę kredytu, aktualne oprocentowanie kredytu oraz liczbę miesięcy pozostałych do końca trwania umowy kredytowej, a następnie trzeba wybrać pożądany efekt nadpłaty: obniżenie raty z zachowaniem dotychczasowego okresu kredytowania, bądź też pozostawienie raty na dotychczasowym poziomie przy jednoczesnym skróceniu okresu kredytowania. Po wpisaniu danych i kliknięciu "oblicz" otrzymamy wygenerowane przez system podsumowanie kredytu z indywidualnym harmonogramem spłat. Po wprowadzeniu do kalkulatora planowanej kwoty nadpłaty uzyskamy nowe podsumowanie z niższą ratą lub krótszym okresem kredytowania (w zależności od wybranej przez nas opcji).

Zobacz też: Jaka emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej? Sprawdź, ile wyniesie świadczenie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.