W listopadzie czeka nas dodatkowy dzień wolny. Nie wszyscy jednak będą mogli z niego skorzystać

Czy za 11 listopada 2023 należy się dzień wolny? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, ponieważ Święto Niepodległości wypada w tym roku w weekend. Niektórzy powinni ubiegać się o dodatkowy dzień wolny, a inni niestety będą mieli takiej możliwości.

Jak wyglądają dni wolne od pracy 2023? Listopad zwykle nie napawa optymizmem. Pogoda przez większość czasu nie dopisuje, a każde wyjście z domu kojarzy się z zimnem i deszczem. Na szczęście pracownicy w tym miesiącu mogą liczyć na trochę więcej wolnego niż zwykle. Przypadają bowiem wtedy dwa święta, w które nie trzeba chodzić do pracy. Mowa tu o Wszystkich Świętych, obchodzonych co roku 1 listopada oraz o Narodowym Święcie Niepodległości. Czy za 11 listopada 2023 należy się dzień wolny?

Zobacz wideo Czy czekają nas masowe zwolnienia? "Pracowników, talentów wciąż brakuje"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dni wolne od pracy 2023. W listopadzie wypadają aż dwa święta

W wielu miejscach we wspomniane święta nie trzeba pracować. 1 listopada 2023 roku to środa, która będzie dniem wolnym od pracy. Warto zatem wziąć urlop na czwartek i piątek lub wcześniej - na podziałek i wtorek. Wówczas, razem z weekendem, uzyskamy aż pięć dni odpoczynku. Warto dać sobie chwilę na głębszy oddech i zwolnienie tempa. A jak wygląda sytuacja ze Świętem Niepodległości? 11 listopada wypada w tym roku w sobotę. Jeśli martwisz się, że z tego powodu ominie cię dodatkowy dzień wolny, to bez obaw. Zgodnie z przepisami za święto wypadające w sobotę przysługuje nam urlop innego dnia.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

- głosi art.130 § 2 Kodeksu pracy.

Czy za 11 listopada 2023 należy się dzień wolny? Nie wszystkich obowiązują te same przepisy

Jak można przeczytać na stronie infor.pl, pracodawca, który nie udzieli swoim pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, naraża się na złamanie przepisów i spowoduje przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy. Niestety nie w każdej branży obowiązują te same przepisy. Dodatkowego dnia wolnego nie mogą odebrać:

  • nauczyciele szkół i przedszkoli,
  • dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek systemu oświaty zatrudnieni w szkołach publicznych w oparciu o przepisy Karty Nauczyciela.

Uczniowie również nie dostaną dodatkowego dnia wolnego od szkoły. Warto pamiętać, że jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym lub urlopie macierzyńskim w dniu ustalonym przez pracodawcę jako dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę, to nie ma podstaw, aby ubiegał się o kolejny dzień urlopu. Dodatkowego dnia wolnego nie dostaną również osoby, które zwykle pracują w sobotę.

Więcej o: