Tak sprawdzisz, czy możesz głosować w wyborach parlamentarnych 2023. Rejestr wyborców jest bezlitosny

Wybory parlamentarne 2023 zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto wiedzieć, gdzie możemy głosować. Osoby, które nie zmieniały miejsca zamieszkania, raczej nie powinny mieć problemu. Komplikacje zaczynają się wtedy, gdy znajdujemy się w zupełnie innym miejscu. Istotny jest również rodzaj meldunku.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku. Głosowanie w lokalach wyborczych ma trwać od godziny 7:00 do godziny 21:00. Wcześniej warto sprawdzić, czy nasze nazwisko znajduje się w rejestrze wyborców. Wciąż jest czas na dopisanie się do listy. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mieli możliwości oddania głosu. 

Zobacz wideo Tusk czy Trzaskowski, kto zostałby premierem po wygranych wyborach?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybory parlamentarne 2023. Jak sprawdzić, gdzie mogę głosować? 

Warto pamiętać, że głosować możemy jedynie w gminie, w której widniejemy w spisie wyborców. Aby znaleźć najbliższy lokal wyborczy, należy posiłkować się stroną internetową urzędu miasta lub gminy. Ponadto swój lokal wyborczy można znaleźć także poprzez stronę wybory.gov.pl, gdzie znajduje się zakładka "Wyszukiwarka obwodów". W marcu 2023 roku w życie wszedł nowy Kodeks wyborczy, który miał uporządkować procedury związane z głosowaniem. Dzięki niemu może być to nieco łatwiejsze, ponieważ umożliwił stworzenie nowych obwodowych komisji wyborczych, a co za tym idzie zwiększenie liczby lokali wyborczych. Eksperci przewidują, że może powstać ich nawet kilka tysięcy więcej. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób z małych miejscowości, które niekiedy musiały pokonywać spore odległości, aby oddać głos. Jest coś jeszcze. Istnieje możliwość, że nasze nazwisko nie widnieje w rejestrze wyborców, a to jest jednoznaczne, z tym że nie mamy prawa do głosowania w nadchodzących wyborach. Co w takiej sytuacji? Potrzebny będzie odpowiedni wniosek

Dopisanie do rejestru wyborców 2023. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Osoby, które przeprowadziły się, wyprowadziły z Polski czy zmieniały swój adres zameldowania, powinny sprawdzić, czy widnieją w rejestrze wyborców. Należy wiedzieć, że rejestr wyborców to nie to samo, co spis wyborców. Aby móc oddać swój głos, należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, czyli listy osób z prawem do głosowania w danej gminie. Po wpisaniu do rejestru taka osoba otrzymuje możliwość głosowania w każdych kolejnych wyborach w konkretnej gminie. Dotyczy to osób, które: 

  • mieszkają w danej gminie na stałe, ale nie mają w niej zameldowania na pobyt stały,
  • mieszkają lub przebywają w danej gminie na stałe, ale nie są i nigdy nie byli zameldowani na pobyt stały w Polsce. 

Dopisanie do spisu wyborców dotyczy osób, które chcą jednorazowo głosować w miejscu swojego czasowego pobytu, czyli poza gminą, gdzie znajdują się w rejestrze wyborców. Spis wyborców odnosi się wyłącznie do najbliższych wyborów, natomiast rejestr dotyczy wszystkich kolejnych. Wszelkie wnioski można złożyć online poprzez oficjalną stronę rządową. Należy jednak pamiętać, że E-usługa jest wyłączana na pięć dni przed wyborami

Więcej o: