Choć Andrzej Duda wciąż nie ogłosił daty wyborów parlamentarnych, to zgodnie z postanowieniami Konstytucji ma on do wyboru cztery terminy - 15 października, 22 października, 29 października i 9 listopada. Wiele mówi się o tym, że to pierwszy z nich będzie tym, na który zdecyduje się głowa naszego kraju. Jeżeli tak się stanie, Polacy wezmą w dłoń długopisy już za nieco ponad dwa miesiące. Jednak mogą zrobić przy okazji coś jeszcze i nieco się na tym wzbogacić.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za wykonanie przypisanych im zadań. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła nowe stawki, dzięki którym zarówno przewodniczący obwodowych komisji, ich zastępcy, jak i szeregowi członkowie zarobią więcej niż kiedykolwiek. W 2023 roku przewodniczący może liczyć na 800 złotych, jego zastępca na 700 złotych, natomiast pozostali członkowie komisji na 600 złotych. Warto zaznaczyć, że podczas ostatnich wyborów w 2020 roku kwoty były znacznie niższe, a członkowie obwodowych komisji zarabiali odpowiednio 500 złotych, 400 złotych i 350 złotych. Wspomniane wynagrodzenie obejmuje nie tylko pracę podczas głosowania, ale również obecność na wcześniejszych spotkaniach i szkoleniach przygotowawczych. Do głównych zadań członków komisji należy:
Na ten moment uznaje się, że w Polsce konieczne będzie utworzenie ok. 31 tys. komisji wyborczych, przez co miejsc pracy będzie naprawdę sporo.
Osoba, która chce zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, w dniu dokonania zgłoszenia musi mieć ukończone 18 lat. Tego typu zadań nie może wykonywać kandydat, który:
Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji, jednak musi być wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze tego województwa. Według przepisów członkiem komisji nie może być również:
Aby dołączyć do jednego ze składów, należy skontaktować się z pełnomocnikiem wyborczym interesującego nas komitetu. Ostateczny termin zgłaszania kandydatów mija na 30 dni przed dniem wyborów.