Praca 1 listopada może się opłacić. Tylko nie daj się oszukać. Wystarczy spojrzeć na Kodeks pracy

Już za tydzień będzie 1 listopada. Wolne od pracy w tym dniu będzie miała większość osób, ale są od tego pewne wyjątki. Wyjaśniamy, kiedy praca we Wszystkich Świętych i inne święta jest dozwolona, a także jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z tym. Przepisy te powinni znać też pracodawcy.

Wszystkich Świętych, czyli święto przypadające 1 listopada, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tradycyjnie czas ten poświęcamy na odwiedziny grobów bliskich zmarłych, ale niektóre miejsca muszą być wciąż dostępne i działać niezmiennie nawet w tak wyjątkowych okolicznościach. Warto jednak przy tym pamiętać, że jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, kwestia ta jest regulowana przepisami Kodeksu pracy.

Zobacz wideo Andrzej Domański: Skrócenia czasu pracy wymaga przetestowania go w praktycie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

1 listopada: wolne od pracy, ale nie dla wszystkich. Kto może pracować w święto?

Pracy w niedziele i święta został poświęcony rozdział VII wspomnianego powyżej dokumentu. W ogólnym ujęciu zobowiązani do pracy w tych dniach są pracownicy, których zawód związany jest z użytecznością społeczną lub jest on potrzebny do zapewnienia codziennych potrzeb ludności. Zaliczymy tu więc m.in. placówki służby zdrowia, lokale gastronomiczne, jednostki gospodarki komunalnej, a także zakłady pracy działające w zakresie kultury, oświaty czy też turystyki i wypoczynku. Czas ten nie jest jednak do końca traktowany jak zwykły dzień pracy, więc wiążą się z nim pewne przywileje. Jakie dokładnie?

Czeka cię praca w święto? Odbiór dnia wolnego regulują konkretne przepisy

Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe 1 listopada, muszą otrzymać od pracodawcy dodatkowy dzień wolny. Dotyczy to zarówno Wszystkich Świętych, jak i każdego innego dnia ustawowo wolnego od pracy. Dodatkowe wolne powinno być przyznane w ciągu sześciu dni kalendarzowych poprzedzających dane święto lub następujących do nim. Jeśli nie jest to możliwe (np. ze względu na duże obciążenie obowiązkami w danym zakładzie pracy), czas na wyznaczenie dnia wolnego dla pracownika wydłuża się do końca okresu rozliczeniowego. Taka forma rekompensaty powinna być brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Dopiero wówczas, gdy odebranie wolnego w wydłużonym terminie nie jest możliwe, pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy wykonanej w święto.

Na koniec należy podkreślić również, że praca w dniu ustawowo wolnym trwająca dłużej niż osiem godzin jest uznawana za pracę w godzinach nadliczbowych. Tym razem kwestię tę reguluje art. 151(1) Kodeksu pracy. Tutaj ponownie pracownik może otrzymać dodatkowe wolne lub wynagrodzenie w wysokości 60 proc. podstawowej stawki wraz z dodatkiem równym 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Rozwiązanie takie może być więc dla nas dość korzystne.

Więcej o: