Stan konta Igi Świątek zmienił się diametralnie w 2023. Dołączyła do grona najbogatszych na świecie

Iga Świątek nie zwalnia tempa. Rok 2023 zakończyła jako najlepsza tenisistka świata i ta, która zarobiła na korcie najwięcej pieniędzy. O jakich kwotach mowa? Ranking najlepiej zarabiających sportsmenek tego roku nie pozostawia złudzeń. Polka przegrała tylko z jedną osobą.

Iga Świątek drugi rok z rzędu zakończyła jako numer jeden światowego rankingu WTA. Tenisistka w 2023 roku wygrała aż sześć tytułów, w tym jeden w Wielkim Szlemie. Sukcesy na kortach przełożyły się również na wyniki finansowe Polki. Tylko w tym roku na jej konto bankowe wpłynęło kilkadziesiąt milionów złotych

Zobacz wideo To dlatego Iga Świątek osiąga tyle sukcesów. Analizujemy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile zarabia Iga Świątek? Jest wysoko w rankingu najbogatszych sportsmenek świata 

Portal Sportico opublikował zestawienie 10 najlepiej zarabiających sportsmenek świata. Według ekspertów tenisistka od początku tego roku zarobiła około 21,9 mln dolarów, czyli ponad 88 mln złotych. Na tę kwotę składały się wszelkie nagrody z zawodów sportowych i wynagrodzenia z kontraktów reklamowych oraz innych umów. Polka przegrała w rankingu tylko z tenisistką Coco Gauff, która w 2023 roku miała zarobić około 800 tys. dolarów - ponad 3 mln zł - więcej od naszej rodaczki. Podium w prestiżowym rankingu zamknęła narciarka i modelka Eileen Gu, na której końcie wylądowało około 20 mln dolarów, a więc aż 80,5 mln złotych. Takie wyniki to również koniec pewnej ery. 

Przez dwie dekady tytuł najlepiej opłacanej sportsmenki należał do jednej z trzech gwiazd tenisa: Sereny Williams, Marii Szarapowej i Naomi Osaki. Jednak Williams przeszła na emeryturę w zeszłym roku, a Szarapowa odłożyła rakietę w 2020 r. Natomiast Osaka zrobiła sobie rok przerwy od tenisa po urodzeniu córki

- czytamy w serwisie Sportico. Warto dodać, że to Iga Świątek zarobiła na kortach najwięcej, jednak wyprzedzająca ją Amerykanka może liczyć na nieco lepsze kontrakty reklamowe oraz umowy sponsorskie. 

Tak wyglądają zarobki Igi Świątek. Na korcie nie ma sobie równych 

Polska tenisistka w 2023 roku wygrała sześć turniejów, a więc w Dosze, Stuttgarcie, Paryżu (Roland Garros), Warszawie, Pekinie i Cancun. Nagrody z turniejów składają się na kwotę 9,86 mln dolarów, czyli prawie 40 mln złotych, natomiast jej działalność poza kortem - reklamy i sponsorzy - przyniosła jej około 12 mln dolarów, a więc ponad 48 mln złotych. W przypadku zwyciężczyni rankingu sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ w samych zawodach Coco Gauff zarobiła jedynie 27 mln złotych, jednak poza kortem dorobiła się ponad 64 mln złotych, czyli znacznie więcej niż nasza reprezentantka. Całość rankingu prezentuje się następująco: 

  1. Coco Gauff (USA, tenis) - 22,7 mln dol/91,2 mln zł,
  2. Iga Świątek (Polska, tenis) - 21,9 mln dol/88 mln zł,
  3. Eileen Gu (USA, narciarstwo) - 20 mln dol/80,4 mln zł
  4. Emma Raducanu (Wielka Brytania, tenis) - 16,2 mln dol/65,1 mln zł,
  5. Naomi Osaka (Japonia, tenis) - 15 mln dol/60,3 mln zł,
  6. Aryna Sabalenka (Białoruś, tenis) - 12,2 mln dol/49 mln zł
  7. Jelena Rybakina (Kazachstan, tenis) - 9,5 mln dol/38,2 mln zł
  8. Jessica Pegula (USA, tenis) - 9 mln dol/36,2 mln zł
  9. Simone Biles (USA, gimnastyka) - 8,5 mln dol/34,2 mln zł
  10. Nelly Korda (USA, golf) - 7,9 mln dol/31,8 mln zł
Więcej o:
Copyright © Agora SA