Nie jest tajemnicą ze wynagrodzenia w branży IT nie należą do najmniejszych, a temat dużego zapotrzebowania na analityków stale powraca. O ponownym "kryzysie" poinformowała Gazeta Wyborcza i tym razem chodzi o wakaty w firmach z woj. łódzkiego. Jakie warunki oferują pracodawcy? Eksperci są potrzebni na już.
Wygląda na to, że zarobki w branży IT stale rosną. Pracodawcy przyznają, że znalezienie prawdziwych specjalistów nie jest najprostszym zadaniem. W tym przypadku chodzi o osoby, które będą w stanie tworzyć analizy pozwalające na to, by firmy wybijały się na tle konkurencji. W rozmowie z Gazetą Wyborczą właściciel jednej z nich wciąż szuka prawników, którzy są ekspertami w kwestii rynku transportu towarów po Europie. Problem polega na tym, że nie każdy jest w stanie przewidzieć, jakie towary będą miały największe znaczenie w ciągu kilku kolejnych miesięcy, a to właśnie ta umiejętność jest na wagę złota. Niestety, w tym przypadku najcenniejsze jest doświadczenie, którego nie posiadają osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową.
O takich specjalistów nie jest łatwo, na ogłoszenie odpowiedziało kilka osób: absolwentów zarządzania, którzy mają głównie wiedzę teoretyczną, nie znają nawet za dobrze specyfiki branży
- powiedział właściciel łódzkiej firmy w rozmowie z dziennikiem.
Osoby, które są w stanie sprostać wymaganiom pracodawców, mogą liczyć na pokaźne wynagrodzenie. Okazuje się, że analityk biznesowy z branży IT, którego zadaniem będzie, na przykład tworzenie specyfikacji wymagań dla projektu, identyfikowanie i analiza systemowa procesów biznesowych oraz tworzenie dokumentacji analitycznej w jednej z tamtejszych firm może otrzymać pensję rzędu od 10 do 16 tys. złotych brutto. Kolejna oferuje nawet od 12 do 20 tys. złotych. Przedsiębiorstwo w Pabianicach poszukuje natomiast osoby, która będzie odpowiedzialna za automatyzację procesów gromadzenia i przetwarzania danych oraz przygotowywanie analiz wspomagających decyzje biznesowe. Wśród wymagań wymieniono między innymi dwuletnie doświadczenie oraz język angielski na poziomie B1. W tym przypadku w ramach umowy o pracę można dostać od 10 do 14 tys. złotych brutto. Jak podaje Gazeta Wyborcza, tego typu oferty wyróżniają się na tle innych, ponieważ standardowe wynagrodzenie analityków biznesowo-systemowych wynosi 9,6 tys. złotych brutto, natomiast analityków IT 9,9 tys. złotych. Przywołane dane pochodzą z portalu wynagrodzenia.pl.