Na czym polega leasing? Najprościej rzecz ujmując na tym, że osoba lub (częściej) firma oddaje innej osobie lub firmie jakąś rzecz w użytkowanie, w zamian za określoną w umowie opłatę, uiszczaną co miesiąc (tzw. czynsz leasingowy). Osoba lub firma, która przekazuje ową rzecz drugiej stronie to leasingodawca, zwany inaczej finansującym, zaś osoba, która tę rzecz użytkuje, zwana jest leasingobiorcą, lub też korzystającym. Leasing przypomina wynajem długoterminowy czy też zakup na raty. W przeciwieństwie jednak do tych form finansowania, w przypadku leasingu korzystający zobowiązany jest do uiszczenia opłaty wstępnej, zaś po zakończeniu umowy leasingu ma on prawo do wykupu użytkowanej rzeczy za ustaloną z góry cenę.
Wiemy ogólnie, na czym polega leasing. Co to jednak dokładnie jest? Leasing to specyficzna forma finansowania inwestycji, określana też jako szczególna umowa dzierżawy, która umożliwia inwestorowi dostęp do dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej na mocy artykułu 709 Kodeksu cywilnego na piśmie, pod rygorem nieważności. Nazwa leasing pochodzi od angielskiego terminu to lease, który oznacza tyle, co nająć, wydzierżawić. Dla celów podatkowych definicja leasingu jest nieco szersza i zakłada, że jest to umowa, na mocy której jedna ze stron oddaje rzecz do odpłatnego użytkowania drugiej stronie, zaś druga strona zobowiązuje się zapłacić właścicielowi owej rzeczy wynagrodzenie pieniężne w umówionych ratach.
Z uwagi na liczbę stron biorących udział w transakcji leasingowej rozróżnia się leasing bezpośredni – kiedy to użytkownik zawiera umowę bezpośrednio z producentem, bądź leasing pośredni – kiedy to użytkownik zawiera umowę z firmą, która pośredniczy między nim a producentem. W przypadku leasingu pośredniego mówimy o trzech podmiotach umowy leasingu:
Wśród rodzajów leasingu wymieniany jest też zwrotny leasing. Co to znaczy? Gdy firma z jakiegoś powodu utraciła płynność finansową, ale posiada środki trwałe, np. maszyny, z pomocą leasingu zwrotnego może stanąć na nogi i pozyskać gotówkę, której potrzebuje. Musi przekazać swoje środki trwałe w części lub w całości firmie leasingowej w zamian za gotówkę, a następnie wziąć te środki w leasing. W ten sposób znajdująca się w tarapatach firma zyskuje zastrzyk gotówki i może nadal korzystać ze środków trwałych.
A co dzieje się, gdy nadchodzi koniec leasingu? Co dalej, gdy leasingobiorca opłaci ostatnią ratę? Procedura zakończenia umowy leasingu oraz wykupu przedmiotu powinna być dokładnie opisana w umowie leasingowej bądź też w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. Zasadniczo będzie ona zależała od tego, czy umowa dotyczy leasingu operacyjnego, czy finansowego. Jeśli mamy do czynienia z leasingiem finansowym, to leasingobiorca z chwilą zapłacenia ostatniej raty staje się formalnym właścicielem leasingowanej rzeczy i nie musi spełniać żadnych dodatkowych formalności, związanych z jej wykupem. W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca podejmuje decyzję o tym, czy chce przejąć prawo własności do środka trwałego, będącego przedmiotem umowy, po jej zakończeniu. Może z tego prawa zrezygnować i zwrócić przedmiot umowy firmie leasingowej, albo zdecydować się na wykup środka trwałego.
Na czym polega leasing samochodu? Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych form leasingu, z której korzystają nie tylko firmy, ale również klienci indywidualni. Dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej wprowadzono w 2011 roku leasing konsumencki, nazywany też prywatnym, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Choć z jego pomocą można sfinansować np. meble czy sprzęt AGD lub RTV, największym zainteresowaniem konsumentów cieszy się leasing samochodów, zarówno nowych, jak i używanych. Na mocy umowy leasingowej klient ma możliwość użytkowania samochodu przez wyznaczony czas i na określonych zasadach, regulując w związku z tym stosowne opłaty (raty leasingowe). Może się to okazać korzystniejsze, niż wzięcie kredytu na zakup samochodu, pamiętać jednak należy o przestrzeganiu zasad użytkowania określonych w umowie.
Leasingując auto, warto też wiedzieć, co to jest GAP w leasingu. Ten produkt ubezpieczeniowy uchroni leasingującego przed ponoszeniem wysokich kosztów w momencie, gdy dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej samochodu wziętego w leasing. GAP, od angielskiego Guaranteed Asset Protection, to dobrowolna polisa, stanowiąca ubezpieczenie od straty finansowej. Określana jest często mianem ubezpieczenia od utraty wartości pojazdu. Dzięki ubezpieczeniu GAP, w razie kradzieży lub szkody całkowitej auta, leasingujący będzie w stanie spłacić pozostałe do uregulowania wobec firmy leasingowej raty. W odróżnieniu od odszkodowania z tytułu AC, które pokrywa wartość rynkową samochodu, w ramach ubezpieczenia GAP wypłacane jest dodatkowe odszkodowanie, które pokrywa utratę wartości auta w czasie.
Zobacz też: Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje wszystkim. Kiedy i komu ZUS płaci?