Jakie warunki niesie ze sobą pożyczka leasingowa? Kalkulator pożyczki leasingowej to narzędzie, z którego powinien skorzystać przedsiębiorca, rozważający sfinansowanie samochodu lub maszyn w formie pożyczki leasingowej. Jest to intuicyjne i proste urządzenie, które pomoże poznać szacowaną łączną wartość pożyczki, wysokość rat i ewentualnych dodatkowych opłat, jakie mogą się pojawić. Aby wstępnie wyliczyć ratę pożyczki leasingowej oraz całkowitą sumę spłat, należy podać wartość finansowanego przedmiotu, wysokość wkładu własnego, proponowaną stopę oprocentowania oraz okres spłaty. Trzeba jednak pamiętać, że kalkulator pożyczki leasingowej jest jedynie narzędziem poglądowym, choć oczywiście może on pomóc przedsiębiorcy w podejmowaniu świadomych i dobrze przemyślanych decyzji finansowych.
Czym dokładniej jest pożyczka leasingowa? Jest to forma stosunku cywilnoprawnego pomiędzy finansującym a korzystającym, łącząca w sobie cechy pożyczki i umowy leasingowej. Polega na tym, że finansujący udostępnia korzystającemu przedmiot umowy na określony czas w zamian za comiesięczne opłaty. Stroną finansującą, czyli leasingodawcą jest firma leasingowa lub bank. Przedmiot umowy mogą stanowić wyłącznie środki trwałe, wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez korzystającego działalności gospodarczej. Pożyczkę leasingową można zatem przeznaczyć na sfinansowanie takich środków trwałych, jak: samochód osobowy, pojazd ciężarowy, naczepa, urządzenia budowlane, maszyny produkcyjne, sprzęt medyczny, komputer lub inny sprzęt IT.
Dzięki pożyczce leasingowej korzystający staje się formalnym właścicielem przedmiotu umowy, zobowiązując się do spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami w regularnych ratach przez określony czas. Koszt pożyczki leasingowej jest często porównywalny z kosztami kredytu inwestycyjnego. Do uzyskania takiej pożyczki nie jest wymagana wysoka zdolność kredytowa.
Podczas trwania umowy pożyczki leasingowej istnieje możliwość zmiany harmonogramu spłat, a także modyfikowanie wysokości raty. Pozyskane za sprawą pożyczki leasingowej środki trwałe można modyfikować, modernizować, a także wymieniać w nich pewne elementy. Raty pożyczki leasingowej nie są powiększane przez finansującego o podatek VAT, zatem przedsiębiorcy, którzy nie są czynnymi płatnikami podatku VAT (np. przedstawiciele zawodów medycznych), nie są narażeni na dodatkowe koszty podatkowe.
Pożyczka taka polecana jest w szczególności firmom ubiegającym się o dotacje unijne oraz takim, które nie są płatnikami VAT lub poszukują finansowania środka trwałego opodatkowanego stawką 8 proc. VAT. Z pożyczki leasingowej chętnie korzystają rolnicy, a także firmy starające się o dotacje zewnętrzne. Należy jednak mieć świadomość, że trudno uzyskać ją na maszyny nietypowe. Ponadto pożyczka leasingowa obniża zdolność kredytową firmy, a większość firm leasingowych wpisuje ją do BIK-u.
Pożyczka leasingowa a leasing - czym się różnią? Pożyczka leasingowa sprawia, że korzystający staje się właścicielem przedmiotu umowy od samego początku jej trwania. W przypadku leasingu to finansujący jest właścicielem przedmiotu umowy przez cały czas jej trwania. W związku z tym korzystając z pożyczki leasingowej klient, staje się z automatu pełnoprawnym właścicielem przedmiotu umowy po spłaceniu całej pożyczonej kwoty, natomiast biorąc przedmiot w leasing, klient ma możliwość wykupienia go po zakończeniu umowy, ale w przypadku leasingu operacyjnego może z tej opcji nie skorzystać.
Przedsiębiorca, który skorzystał z pożyczki leasingowej, spłaca pożyczone środki wraz z odsetkami w regularnych ratach. Leasingobiorca natomiast uiszcza comiesięczne opłaty leasingowe za wynajem, bez spłacania pożyczonej kwoty. Pożyczka leasingowa obniża zdolność kredytową firmy, a leasing na nią nie wpływa. Te dwa rodzaje finansowania różnią się też czasem trwania umowy: pożyczka leasingowa zawierana jest na okres od sześciu do nawet 120 miesięcy, natomiast umowa leasingu nie może trwać krócej, niż dwa lata, ale bardzo rzadko przekracza pięć lat.
Pożyczka leasingowa na samochód może zostać udzielona na auto sprzedawane na fakturę VAT marża lub fakturę VAT 23 proc. Może obejmować okres do 10 lat, istnieje jednak ograniczenie tego okresu w zależności od wieku samochodu. Auto kupowane i rejestrowane jest od razu na firmę. Brak jest dodatkowych zabezpieczeń, poza wpisem do dowodu rejestracyjnego i cesją na polisie ubezpieczeniowej oraz przewłaszczeniem częściowym. Przewłaszczenie jest formą zabezpieczenia, polegającą na wpisaniu firmy udzielającej pożyczki leasingowej jako współwłaściciela pojazdu. Korzystając z pożyczki leasingowej na samochód, w koszty firmy można wpisać wydatki eksploatacyjne: koszty paliwa, przeglądów, napraw, wymiany opon, korzystania z automyjni czy autostrad.
Zobacz też: Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje wszystkim. Kiedy i komu ZUS płaci?