Dodatek do emerytury powszechnie znany jako "trzynastka" jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto podkreślić, że następuje to z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnych dodatkowych wniosków. Mimo to do niektórych osób pieniądze trafią wcześniej, a część seniorów już otrzymała zastrzyk gotówki. Dlaczego? Okazuje się, że kluczowe są tu terminy.
Każda osoba, której ZUS przyznaje status emeryta lub rencisty, ma ustalany termin wypłat pieniędzy, który teoretycznie pozostaje taki sam przez cały okres pobierania świadczenia. Może to być 1., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień miesiąca. W praktyce jednak zdarza się, że środki muszą być wypłacone wcześniej. Wynika to z faktu, że każdy emeryt lub rencista powinien mieć gotówkę w wyznaczonym dla niego dniu. W kwietniu ta zmiana jest szczególnie istotna, ponieważ wraz z kwietniowym podstawowym świadczeniem jest wypłacana właśnie 13. emerytura. Dzięki tej zasadzie część seniorów mogła cieszyć się dodatkiem już przed Wielkanocą.
Świadczeniobiorcy, których termin wypłaty emerytury czy renty mają ustalony na 1. dzień miesiąca, trzynastą emeryturę otrzymają jeszcze pod koniec marca, tuż przed świętami wielkanocnymi
- wyjaśniała Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, cytowana przez portal Infor. W podobnej sytuacji w tym miesiącu będą jeszcze osoby z terminem wypłaty 6. i 20. dnia miesiąca. Tym razem emerytury wraz z "trzynastką" powinny się spodziewać odpowiednio 5 i 19 kwietnia. W przypadku osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne 13. emerytura jest wypłacana w maju, więc świadczeniobiorcy z terminem 1. dnia miesiąca ponownie dostaną pieniądze wcześniej: 30 kwietnia. Ile jednak dokładnie trafi do kieszeni seniorów?
Ogólna zasada mówi o tym, że 13. emerytura jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Przypomnijmy, że od 1 marca 2024 roku wynosi ona 1780,60 złotych brutto, ale kwota ta będzie wyglądała nieco inaczej po przeliczeniu "na rękę". Odliczyć tu trzeba zarówno składkę zdrowotną, jak i zaliczkę na podatek. Druga wartość nie będzie jednak dotyczyła wszystkich. Co więcej, nie wyniesie tyle samo. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule. Niemniej ujmując to zwięźle, "trzynastka" netto w 2024 roku wyniesie od 1406,96 złotych do 1620,67 złotych, przy czym niższa kwota dotyczy osób, których świadczenie podstawowe jest równe lub wyższe od 2500 złotych brutto.