Nie tak dawno temu pisaliśmy o planach rządu na zlikwidowanie abonamentu RTV. Póki co opłata ta wciąż obowiązuje, podobnie jak kary związane z jej nieregulowaniem. Przypomnijmy, że dotyczy to wszystkich posiadaczy telewizora lub radia, które mogą odbierać nadawany program. Obowiązek abonamentowy powstaje w momencie zarejestrowania danego sprzętu, które powinno nastąpić w ciągu 14 dni od jego nabycia. Co zatem dzieje się, gdy nie płacimy abonamentu?
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Poczty Polskiej, obecne stawki abonamentu RTV wynoszą:
Zarejestrowanie odbiornika umożliwia kontrolowanie dokonywanych opłat abonamentowych, w związku z czym ich brak może skutkować otrzymaniem wezwania do zapłaty. Wówczas mamy siedem dni na uregulowanie naszego zadłużenia. Po tym terminie Poczta Polska wystawia tytuł wykonawczy, a egzekucją zajmuje się fiskus. Należności będą równe opłatom za okres niepłacenia, odsetkom oraz karze, która jest równa 30-krotności aktualnie obowiązującej stawki za posiadany sprzęt. Skarbówka może przy tym zająć pieniądze:
Jeśli chcemy uniknąć jednorazowej straty większej sumy środków, należy złożyć wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o rozłożenie naszego zadłużenia na raty. W szczególnych sytuacjach możliwe jest nawet całkowite umorzenie długów, ale jest to rozpatrywane indywidualnie. Niestety, część dłużników musi ostatecznie uregulować płatności, a rekordziści pod tym względem tracą kolosalne kwoty.
Wspomnianym rekordzistom postanowił przyjrzeć się bliżej portal Interia Biznes, który zwrócił się z prośbą o udostępnienie danych na ten temat do Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że największy dług ściągnięty w 2023 roku wynosił aż 187 tys. zł. Jeśli chodzi zaś o najwyższe kwoty z uwzględnieniem podziału na województwa, to lista prezentuje się następująco:
Jednocześnie należy zaznaczyć, że w większości przypadków wymienione rekordy dotyczą przedsiębiorstw, gdzie w związku z prowadzoną działalnością odbiorników telewizyjnych i radiowych może być kilka, a każdy z nich jest objęty osobną opłatą abonamentową. W połączeniu z długim okresem braku opłat otrzymujemy tak wysokie kwoty.