Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Rząd planuje wprowadzić wkrótce nową formę testamentu

Testament to dokument, dzięki któremu możemy zadecydować za życia, co stanie się z naszym majątkiem po śmierci. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że może on przyjmować różne formy. Co więcej, rząd pracuje nad wprowadzeniem całkiem nowego rozwiązania. Wyjaśniamy, na czym dokładnie ma polegać.

Idealnym zabezpieczeniem naszego majątku jest sporządzenie testamentu zawczasu i potwierdzenie go u notariusza. Niestety czasami sytuacje zagrożenia życia pojawiają się nieoczekiwanie. To właśnie w takich przypadkach rozwiązaniem ma być testament audiowizualny. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad nowelizacją Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, która ma wprowadzić właśnie taką formę dokumentu. Przyjęcie projektu w tej sprawie zaplanowano na drugą połową 2024 roku.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Jakie są rodzaje testamentów? Rząd planuje wprowadzić nowe rozwiązanie

Jak donosi TVN24, testament audiowizualny ma stanowić alternatywną wersję dokumentu obok zwykłej pisemnej czy testamentu ustnego. Informacje na ten temat zostały też zamieszczone już w wykazie prac legislacyjnych rządu. Na czym jednak to rozwiązanie będzie polegać? Jak sugeruje sama nazwa, spadkodawca będzie mógł utrwalić swoją ostatnią wolę za pomocą urządzenia trwale rejestrującego obraz i dźwięk, które jednocześnie umożliwia odtworzenie materiału. Może być to zatem np. smartfon. W uzasadnieniu wskazano, że taka forma pomoże rozwiązać problem braku świadków do sporządzenia testamentu ustnego czy utrudnień związanych ze spisaniem testamentu.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez "Dziennik Gazeta Prawna" testament audiowizualny będzie mógł być utrwalony zarówno przez samego autora, jak i osobę trzecią. Nagranie musi uwzględniać podanie miejsca i daty jego sporządzenia. Co ważne, przy testamencie audiowizualnym nie są wymagani świadkowie. Nagranie będzie trzeba dostarczyć do sądu w ciągu miesiąca od jego sporządzenia lub trzech miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy. Następnie sąd sporządzi protokół z odtworzenia nagrania, stosując dotychczasowe przepisy o protokole otwarcia i ogłoszenia testamentu. Po zakończeniu tej procedury nośnik będzie przechowywany w szafie pancernej. To jednak nie koniec planowanych zmian w prawie spadkowym.

Czy testament musi być potwierdzony przez notariusza? Prawo spadkowe czeka więcej zmian

Resort sprawiedliwości chce zająć się również wspomnianym już testamentem ustnym. Jest on formą zbliżoną do omówionego testamentu audiowizualnego, jednak wymaga obecności co najmniej trzech świadków (ale nie notariusza). Ponadto konieczne będzie współwystąpienie wszystkich przesłanek do sporządzenia tego dokumentu, które dotychczas obowiązywały rozdzielnie. Chodzi o istnienie obawy rychłej śmierci spadkodawcy i wystąpienie szczególnych okoliczności uniemożliwiających lub utrudniających zachowanie zwykłej formy testamentu. Zmienić mają się też przepisy dotyczące testamentów wojskowych, a testamenty podróżne zostaną całkowicie zlikwidowane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy uważasz, że testament audiowizualny to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Agora SA