W kwietniu 2024 roku na konta emerytów wpłynęła tak zwana trzynastka. Dodatek w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1780,96 złotych brutto, trafił do ponad 8,5 mln osób w Polsce. Już za moment seniorzy mogą mieć kolejną okazję do radości. Tym razem chodzi o jednorazowe świadczenie pieniężne zwane 14. emeryturą.
"Czternastki" wypłacane są już do kilku lat, a szczegóły dotyczące tego świadczenia zostały opisane w ustawie z 26 maja 2023 roku o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Dodatek przekazywany jest jednorazowo i zazwyczaj wynosi tyle, ile najniższa emerytura w danym roku. Wyjątkiem był rok 2023, ponieważ wtedy rząd ustalił wysokość świadczenia na 2650 złotych brutto (2202,50 złotych netto), gdzie minimalna emerytura wynosiła zaledwie 1588,44 złote brutto. W 2024 roku 14. emerytura może zatem wynieść minimum 1780,96 złotych brutto, czyli 1620,65 złotych netto. Warto jednak pamiętać, że "czternastkę" w pełnej kwocie otrzymują wyłącznie te osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza kwoty 2,9 tysięcy złotych brutto. Jeśli comiesięczna wypłata jest wyższa, dodatek jest obniżany zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę". Co więcej, 14. emerytura jest wolna od różnego rodzaju potrąceń - z wyjątkiem podatku dochodowego. Nie jest też wliczana do dochodu w momencie ubiegania się o pomoc społeczną, alimenty lub 500 plus dla niesamodzielnych.
Zgodnie z zapisami wcześniej wspomnianej ustawy, to Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa miesiąc wypłaty dodatkowego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało już projekt takiego pisma i wszystko wskazuje na to, że seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze zaraz po wakacjach. Otóż w tym roku 14. emerytura ma zostać wypłacona wszystkim uprawnionym we wrześniu, czyli tak, jak miało to miejsce w roku ubiegłym. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów przypada na drugi kwartał 2024 roku. Warto pamiętać, że "czternastka" zostanie wypłacona wyłącznie tym, którzy w dniu 31 marca danego roku posiadali prawo do świadczenia z ZUS, KRUS lub zakładu emerytalnego służb mundurowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.