Chcesz zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel? Musisz chwilę zaczekać, ale jest inna opcja

Od 17 listopada 2023 istnieje możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Opcja ma być dostępna również poprzez aplikację mObywatel. Na to jednak będziemy musieli chwilę zaczekać. Ministerstwo cyfryzacji zdradziło szczegóły. Wiadomo, co zrobić, aby nikt nie wykorzystał twoich danych.

Od 17 listopada zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Jej założenia mają działać na korzyść ofiar przestępstw. Jak poinformował na konferencji Janusz Cieszyński, "obywatele, którzy będą mieli zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane np. ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać". Jak zatem zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Adam Bodnar: Można będzie wstrzymać wypłaty dla ludzi z TVP i poddać je ocenie prawnej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zastrzec PESEL w mObywatel? W ten sposób zrobisz to dopiero pod koniec roku 

Ministerstwo wyjaśniło, że obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe, a nowe przepisy mają to zmienić i zdjąć wspomniany obowiązek z pokrzywdzonych. Od 17 listopada PESEL możemy zastrzec przez stronę gov.pl lub w urzędzie gminy. Taka opcja będzie dostępna również w aplikacji mObywatel, jednak minister cyfryzacji twierdzi, że ta zostanie udostępniona dopiero w grudniu tego roku - o czym poinformował za pośrednictwem platformy X (dawny Twitter). 

Od rana duży ruch w naszych serwisach związany ze startem wdrożenia usługi zastrzegania PESEL. Parę ważnych kwestii: na razie usługę można włączyć przez www, w aplikacji mObywatel będzie w połowie grudnia

- czytamy na profilu Janusza Cieszyńskiego. 

Czy można zastrzec PESEL? Już teraz nie musisz iść do urzędu 

Aby skorzystać z internetowej usługi "Zastrzeż PESEL", należy zalogować się na stronie gov.pl i wybrać sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr Zastrzeżeń PESEL. Następnym krokiem jest kliknięcie opcji "Zastrzeż PESEL". Ja czytamy na stronie gov.pl, ta usługa daje również możliwość

  • cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL,
  • ustawienia automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL,
  • sprawdzenia historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje i firmy,
  • wglądu w historię zmian statusu. 

Założenie ustawy jest takie, że banki, firmy pożyczkowe, firmy telekomunikacyjne, notariusze oraz sądy będą stopniowo integrowały system, na co mają czas do 1 czerwca 2024 roku. Oznacza to, że po tej dacie będzie obowiązywała pełna ochrona i obowiązek weryfikacji zastrzeżeń. Podczas konferencji minister cyfryzacji wyjaśnił, że do systemu nie dołączyły jeszcze żadne instytucje, więc na ten moment zastrzeżenie PESELU przyjmuje formę "na zapas". Zapewnił jednak, że poszczególne banki są już na zaawansowanym etapie integracji i powinny wejść do systemu już na początku 2024 roku. 

Więcej o: