Program Profilaktyka 40 PLUS został wprowadzony po to, by odbudować zdrowie Polaków po pandemii koronawirusa. Jakie badania można wykonać całkowicie za darmo? Lista jest długa, lecz ma funkcjonować jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie rządowej, osoby uprawnione do darmowych badań diagnostycznych, mogą skorzystać z nich wyłącznie do końca czerwca 2024 roku. W tym przypadku pakiet badań dostępny jest dla wszystkich osób, które ukończyły 40. rok życia.
Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu
- czytamy na stronie Gov. Aby skorzystać z programu, należy wypełnić specjalną ankietę za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) - w zakładce "Profilaktyka" i "Ankiety" - lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie. Warto pamiętać, że dokument występuje w dwóch wersjach: dla osób w wieku 40–64 lata i powyżej 65. roku życia. W ankiecie trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące między innymi płci, wzrostu, masy ciała czy sposobu odżywiania się, co ma wpływ na to, jakie badania zostaną zalecone danej osobie.
Po wypełnieniu niezbędnej ankiety pacjent otrzyma listę zaleconych badań, którą musi zatwierdzić, aby wygenerować elektroniczne skierowanie. Kolejnym krokiem jest wybór placówki i skontaktowanie się z nią w celu umówienia się na konkretne badania. Wyniki można odebrać zarówno w miejscu, w którym realizowane było świadczenie, jak i przez IKP. Na badania należy stawić się z dowodem osobistym.
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny dla Ciebie, zależy od odpowiedzi, jakich udzielisz w ankiecie
- czytamy w opisie programu. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oferowane są między innymi: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, badanie ogólne moczu, stężenia glukozy we krwi, stężenia cholesterolu całkowitego lub kontrolny profil lipidowy. Warto pamiętać, że wszystkie e-skierowania można odnaleźć na Indywidualnym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania".
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.