Darmowa komunikacja dla seniorów. Jest jeden warunek, lecz niektóre miasta są wyjątkowo hojne

Poszczególni seniorzy mogą korzystać z licznych ulg. Niektóre z nich umożliwiają również bezpłatne podróżowanie, bez konieczności kupowania biletów. Kto może skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej? Nie we wszystkich miastach zasady są takie same.

W dobie tak wysokich cen poszczególne ulgi są dla wielu polskich emerytów prawdziwym ratunkiem - niektóre z nich są wyjątkowo korzystne. Seniorzy mogą liczyć między innymi na zniżki bądź całkowicie darmową komunikację miejską. W tym przypadku istnieje jeden podstawowy warunek, a jest nim wiek osoby uprawnionej. 

Zobacz wideo Czego Polacy nie lubią w komunikacji miejskiej?

Komunikacja miejska za darmo dla emerytów. Jeśli masz tyle lat, nie zapłacisz ani grosza

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów jest dostępna wyłącznie dla tych, którzy osiągnęli odpowiedni wiek. Aby zostać zwolnionym z obowiązku posiadania biletów na przejazdy między innymi autobusami i tramwajami, należy ukończyć 70. rok życia. Podczas kontroli emeryci, którzy są uprawnieni do darmowych podróży, muszą jedynie okazać dokument potwierdzający ich wiek. Może nim być: legitymacja emeryta, dowód osobisty czy paszport. Warto jednak pamiętać, że niektóre miasta w Polsce oferują  seniorom zniżki na transport przed osiągnięciem określonego w przepisach progu wiekowego. W takich przypadkach emeryci mają szansę na przejazdy z wysoką zniżką lub bez jakichkolwiek opłat. Zasady ustalane są indywidualnie przez władze danej miejscowości. 

Ulgi dla seniorów 2024. W tych miastach seniorzy pojadą autobusami i tramwajami całkowicie za darmo

W pełni darmowa komunikacja miejska dla seniorów już od momentu ukończenia przez nich 65. roku życia obowiązuje w Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie. Mężczyźni z tych miast, wraz z prawem do emerytury zyskują prawo do bezpłatnych podróży. Kobiety, które osiągają wiek emerytalny w momencie ukończenia 60. roku życia, na darmowy transport muszą zatem poczekać pięć lat, jednak w tym czasie mogą wystąpić o 50-procentową zniżkę. Również w Szczecinie 50-procentową zniżkę na przejazdy autobusami i tramwajami można uzyskać już na pięć lat przed ukończeniem wieku emerytalnego. Oznacza to, że upust obowiązuje kobiety w wieku 55 lat oraz mężczyzn w wieku 60 lat. W Warszawie osoby, które mają 65 lat, mogą wykupić specjalny roczny "bilet seniora", którego koszt to zaledwie 50 złotych. Warto pamiętać, że ulgi obejmują również przejazdy pociągami PKP, a preferencyjne ceny obowiązują seniorów po 60. roku życia. Ulga niedawno wzrosła i aktualnie wynosi 35 procent na bilety jednorazowe dla wszystkich rodzajów pociągów. Taki sam upust obowiązuje na bilety okresowe w przypadku pociągów TLK i IC.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy Twoim zdaniem seniorzy wraz z prawem do emerytury powinni otrzymywać prawo do darmowej komunikacji miejskiej?
Więcej o:
Copyright © Agora SA