Elektryczne hulajnogi pojawiły się w Polsce kilka lat temu i od razu podbiły serca tych, którzy pragnęli zaoszczędzić choć kilka minut w ciągu dnia. Jest to również idealne rozwiązanie dla turystów, ponieważ urządzenia dają możliwość zwiedzania bez większego obciążenia dla nóg. Choć to wydaje się takie łatwe i przyjemne, warto pamiętać, że jest to środek transportu uwzględniony w prawie o ruchu drogowym oraz Kodeksie wykroczeń. To oznacza, że każda tak zwana samowolka może skończyć się między innymi niemałą karą finansową. Tak też było w przypadku mężczyzny, który postanowił przejechać się po wrocławskim Rynku.
Jak informuje "Gazeta Wrocławska", jazda hulajnogą elektryczną po wrocławskim rynku, "co do zasady nie jest to zabroniona", jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę na pewien "haczyk".
Przypominam, że w Rynku obowiązuje strefa zamieszkania, czyli między innymi bezwzględne pierwszeństwo mają piesi, pojazdy zaopatrzenia mogą wjeżdżać do Rynku w godzinach 5:00-10:00. Pojazdy w strefie zamieszkania nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, natomiast postój dopuszczony jest tylko w miejscach wyznaczonych w tym celu
- przekazał Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia. Co kierowca hulajnogi zrobił źle? Otóż osoby, które wjeżdżają na Rynek we Wrocławiu hulajnogą elektryczną, rowerem lub urządzeniem transportu osobistego, muszą poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Taka zasada obowiązuje zarówno na drogach dla pieszych oraz drogach dla pieszych i rowerów, jak i właśnie na wrocławskim rynku. Zdaniem strażników mężczyzna jechał z nadmierną prędkością, stwarzając tym samym zagrożenie dla pieszych, za co przyszło mu zapłacić mandat w wysokości 200 złotych.
W związku z tym, że we Wrocławiu pojawia się coraz więcej turystów, warto mieć na uwadze obowiązujące tam przepisy. Jak ostrzega straż, tego typu kontrole prowadzone są przez całą dobę. W przypadku mężczyzny ukaranego mandatem w wysokości 200 złotych powołano się na konkretne paragrafy. Są nimi:
Co więcej, prawo o ruchu drogowym reguluje kwestię dotyczące hulajnóg elektrycznych artykułem 33a. Zgodnie z nim, jazda na hulajnodze elektrycznej po typowej drodze publicznej jest całkowicie zabroniona. Natomiast poruszanie się na tym pojeździe po chodniku jest dozwolone warunkowo. Można to robić w momencie, gdy chodnik usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch jest dozwolony z prędkością powyżej 30 km/h. Obowiązuje jednak dodatkowy warunek. Otóż w pobliżu nie może biec droga dla rowerów, droga dla pieszych ani pas ruchu dla rowerów. Oznacza to, że jazda na hulajnodze elektrycznej po tak zwanej ulicy jest zabroniona, a poruszanie się nią po chodniku jest dozwolone wtedy, gdy nie ma możliwości skorzystania ze szlaku dla rowerów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.