Działkowcy muszą uważać. Lepiej tego nie rób. Mandat to nawet 10 tysięcy złotych

Wiele osób wykorzystuje ją do podlewania ogrodów, inni zaś ignorują jej wartość. Są też tacy, którzy odprowadzają ją do kanalizacji, łamiąc tym samym - często nieświadomie - obowiązujące przepisy prawne. Może ich to łono kosztować. Mandaty za niewłaściwe wykorzystanie zasobów naturalnych są niezwykle wysokie.

Deszczówka, która kiedyś była błędnie uznawana za ściek, obecnie okazuje się być cennym zasobem. W kontekście narastających problemów z suszą, które ograniczają plony i przyczyniają się do pożarów, każda kropla wody, która spada na nasze dachy, podwórka czy ogrody, nabiera wartości. Efektywne jej wykorzystanie, przyczynia się do zrównoważonego zarządzania wodą.

Zobacz wideo Dr Sebastian Szklarek o śladzie wodnym

Zbiornik na deszczówkę. Odpowiedzialne zarządzanie wodą to konieczność

Od 2018 roku, zgodnie z obowiązującym prawem, wody opadowe i roztopowe nie są klasyfikowane jako ścieki, a ich odpowiednie zagospodarowanie leży w obowiązku właścicieli nieruchomości. Pomimo jasnych przepisów, nie wszyscy są świadomi tego, że mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za nieprawidłowe zarządzanie deszczówką, która w żadnym wypadku nie może trafiać do miejskiej kanalizacji. Dlaczego? Prowadzi to do jej przeciążenia i lokalnych podtopień. Za takie działania grożą surowe kary, w tym mandaty sięgające nawet 10 tysięcy złotych. Odpowiednie zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi obejmuje inwestycję w infrastrukturę taką jak zbiorniki retencyjne, studnie chłonne oraz systemy nawadniające. Poza tym deszczówka może trafiać na nieutwardzoną część należącego do nas terenu. Istnieje również możliwość odprowadzenia jej do miejskiej kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, ale wcześniej należy uzyskać odpowiednie zezwolenie oraz uiścić stosowną opłatę. 

Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. W przypadku budynków niskich lub budynków, dla których nie ma możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej - dopuszcza się odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.

- mówi rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku.

Sposoby na wykorzystania deszczówki. Czy woda z deszczu nadaje się do picia?

Deszczówka jest co prawda niezdatna do picia, ale można ją wykorzystać na wiele innych sposobów. Podlewanie ogrodów, pranie, a nawet spłukiwanie toalet - to tylko niektóre z możliwych jej zastosować. Prawidłowe zarządzana wodami opadowymi i roztopowymi nie tylko pomaga w ochronie środowiska, ale także może przyczynić się do obniżenia naszych rachunków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.