Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku w Polsce żyło około dziewięciu milionów osób, które mogły korzystać z legitymacji emeryta-rencisty. Dokument wyrobić mogą świadczeniobiorcy pobierający emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jak zatem zacząć z niej korzystać? To może być niezwykle opłacalne.
Aby uzyskać dokument w wersji fizycznej, należy udać się do najbliższego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożyć wniosek o jego wydanie. Natomiast emeryci i renciści, którzy prawo do świadczeń zyskali w 2023 roku lub później, automatycznie otrzymują legitymację w formie elektronicznej. Można znaleźć ją w aplikacji mObywatel, wcześniej jednak należy dodać ją do grona dokumentów elektronicznych. Wystarczy kliknąć opcję "Dodaj dokument", a później wybrać "Legitymacja emeryta i rencisty". Co ważne, z takiej wersji legitymacji można korzystać również bez dostępu do internetu. Wszystko dlatego, że istnieje możliwość przeglądania własnych dokumentów trybie offline.
Legitymacja emeryta-rencisty jest istotnym dokumentem, ponieważ pozwala na korzystanie z poszczególnych zniżek. Ulgi obowiązują między innymi w komunikacji miejskiej, aptekach, ośrodkach rehabilitacyjnych, sportowych i instytucjach kultury. Darmowa komunikacja miejska dla osób, które ukończyły 65 lat, obowiązuje na przykład we Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. Natomiast wysokość ulg w poszczególnych miejscowościach zależy od wewnętrznych ustaleń. Dokument upoważnia również do niższych cen w przypadku leczenia uzdrowiskowego i pozwala na potwierdzenie prawa do różnego rodzaju świadczeń zdrowotnych. Co więcej, seniorzy mogą być również zwolnieni z opłacania abonamentu RTV. Warto pamiętać o tym, że zniżki mogą być różne, w zależności od miejsca zamieszkania danej osoby. Aby sprawdzić, czy w danym miejscu honorowana jest legitymacja dla rencistów i emerytów, wystarczy zweryfikować informacje podane na oficjalnej stronie miasta lub gminy. Wszędzie tam, gdzie dokument jest uznawany, można posługiwać się zarówno elektroniczną, jak i plastikową jego wersją.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.