InPost to polskie przedsiębiorstwo przodujące na rynku przesyłek w naszym kraju. Firma stale się rozwija, a ostatnie doniesienia dowodzą, że nie zamierza wcale poprzestawać na popularnych paczkomatach i usługach kurierskich. Zwrotomaty przysłużą się środowisku, a przy okazji zwiększą naszą wygodę, co wiąże się z nowymi przepisami, które zaczną obowiązywać już w przyszłym roku.
Nie od dziś wiadomo, że InPost stawia na rozwój i nie zwalnia przy tym tempa. Nie tak dawno firma poinformowała, że paczkomaty stały się usługą międzynarodową oferującą wysyłkę do aż siedmiu krajów: Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Belgii, Holandii oraz Luksemburgu. Teraz nadszedł czas na rozszerzenie działalności. Jak donosi portal cashless.pl, w biuletynie Urzędu Patentowego pojawił się logotyp Zwrotomatu, a jego zgłoszenia dokonała firma InPost. Związek ten łatwo zresztą zauważyć już na pierwszy rzut oka, ponieważ przedstawiony w biuletynie logotyp łudząco przypomina znak pojawiający się na paczkomatach. Z towarzyszącego mu opisu dowiadujemy się natomiast, że Zwrotomaty to urządzenia i maszyny do odbioru plastiku, szkła, metalu oraz tekstyliów, w tym opakowań i odpadów opakowaniowych. Dzięki temu ich recykling stanie się znacznie łatwiejszy, co większość z nas na pewno doceni zwłaszcza po wprowadzeniu systemu kaucyjnego w Polsce. Nie jest to zresztą pierwszy raz, gdy InPost angażuje się w podobne działania. "Fakt" przypomina, że firma uruchomiała już pilotażowy program we współpracy z Carrefourem, Muszynianką i PolKa (Polska Kaucja), związany właśnie z systemem kaucyjnym. Kiedy jednak dokładnie zacznie on obowiązywać w naszym kraju?
System kaucyjny w Polsce miał wejść w życie już od 1 stycznia 2025 roku, ale nastąpi to jednak kilka miesięcy później. Jak podaje portal Infor, 29 października tego roku premier Donald Tusk poinformował, że nowy termin to 1 października 2025 roku. Uznano bowiem, że ten dodatkowy czas jest niezbędny dla samorządów, aby odpowiednio przygotować się do zmian. Przypomnijmy, że system kaucyjny obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do trzech litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra i metalowe puszki do litra. Przy zakupie tych napojów będzie naliczana dodatkowa opłata w wysokości 50 groszy za butelki PET i puszki oraz złotówki za butelki szklane. Kaucję tę odzyskamy, oddając puste opakowanie. Co ważne, nie będzie przy tym wymagany paragon.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.