Jak szybko zasnąć? Poznaj popularne metody i pokonaj problemy z zasypianiem

Jak szybko zasnąć? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Jeśli i Ty borykasz się z problemami ze snem, na pewno chciałbyś poznać sprawdzone sposoby na zasypianie. Przekonaj się, co takiego możesz zrobić, by przez kolejne noce nie przewracać się z boku na bok, tylko optymalnie wypocząć.

Problemy z zasypianiem – skąd mogą się brać?

Problemy z zasypianiem dotykają sporą część społeczeństwa, a wśród nich często znajdują się mieszkańcy dużych lub prężnie się rozwijających miast. Wiele osób skarży się na brak możliwości zaśnięcia zaraz po położeniu się do łóżka i niespokojny przebieg nocy, w chwili gdy sen to jedyny właściwy sposób naturalnej regeneracji organizmu. Zdrowy sen trwa zwykle od sześciu do ośmiu godzin i kończy się samoistnie, co oznacza, że sami się z niego wybudzamy, bez żadnych dodatkowych pomocy. Kiedy z kolei sen jest nieefektywny, budzimy się z niego rozdrażnieni i zmęczeni.

Skąd biorą się kłopoty z zaśnięciem?

Oto najczęstsze przyczyny trudności z zasypianiem:

  • stres – zwykle jest to obawa związana z jakimś konkretnym wydarzeniem, na przykład problemami w pracy, chorobą kogoś bliskiego czy kłopotami finansowymi;
  • niedobór melatoniny – u osób, które ukończyły czterdziesty rok życia spada poziom produkcji tego hormonu, a to nierzadko skutkuje problemami ze snem. Zdarza się, że zaburzenia wydzielania melatoniny pojawiają się w przypadku prowadzenia nieregularnego trybu życia;
  • obawa przed bezsennością – kiedy ktoś nie prześpi jednej nocy, przed kolejną może się bać, że także nie uda mu się zasnąć. To z kolei powoduje stres i rzeczywiście utrudnia zapadnięcie w sen;
  • zły stan zdrowia – rozmaite choroby mogą powodować problemy z zaśnięciem;
  • zaburzenia związane z psychiką – wszelkie zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, nerwica czy stany lękowe mogą prowadzić do bezsenności.

Jak szybko zasnąć – rady dla dzieci

Jak szybko zasnąć? Dla dzieci brak snu to także spore wyzwanie i bardzo nieprzyjemne doświadczenie, bo wiadomo, że problemy z zaśnięciem mogą być frustrujące. Maluchowi trudno też wytłumaczyć, dlaczego nie może spać i czemu później, w przedszkolu czy szkole, bywa zdenerwowany oraz niespokojny.

Kłopoty z zasypianiem mogą mieć różne przyczyny, na przykład narażenie na stres, lęki, zaburzenia rytmu dobowego, nieodpowiednia dieta, ząbkowanie czy problemy doświadczane w grupie rówieśniczej.

Aby ułatwić dziecku zasypianie, warto zadbać o pewnego rodzaju rutynę w jego planie dnia. To pozwoli jego biologicznemu zegarowi dostroić się do powtarzających się czynności i zasypiać z większą łatwością. Warto przygotowywać mu lekkie posiłki przed snem, a także nie pozwalać na granie ani korzystanie z telefonu przed snem, ponieważ może je to niepotrzebnie pobudzić.

Jak szybko zasnąć: metoda 4 7 8

Chcesz wiedzieć, jak szybko zasnąć? Metoda 4-7-8 to jeden ze sprawdzonych sposób na walkę z bezsennością. Ma ona w naturalny sposób uspokoić organizm. Jej twórcą jest doktor Andrew Weil, który założył University of Arizona Center for Integrative Medicine i został jego dyrektorem. Stosuje się ją przed zaśnięciem lub po gwałtownym wybudzeniu ze snu.

Najpierw, licząc do czterech, trzeba wziąć głęboki wdech przez nos. Następnie ten oddech wstrzymuje się na siedem sekund, a w kolejnym kroku wydycha powietrze, pozwalając, by zaciśnięte usta wydawały syczący dźwięk.

Jak szybko zasnąć: metoda wojskowa

Nadal sprawdzasz, jak szybko zasnąć? Metoda wojskowa to kolejny krok, który możesz wykonać. Była ona stosowana podczas II wojny światowej przez pilotów, muszących zasypiać nawet w ekstremalnie stresujących i niesprzyjających warunkach.

Tuż po położeniu się, należy rozluźnić wszystkie mięśnie twarzy. Kiedy jest już zrelaksowana, trzeba puścić obie ręce wzdłuż ciała – najpierw jedną, potem drugą – i rozluźnić. Później trzeba skupić się na nogach, im także pozwalając się rozluźnić, poczuć, jak niejako zapadają się w posłanie. Na koniec powinno się przejść do oczyszczania umysłu z wszelkich myśli. Musi to trwać około dziesięciu sekund. Warto wówczas przywołać jakiś przyjemny, relaksujący obraz, a jeśli to nie pomaga, powtarzać sobie "nie myśl, nie myśl".

Sposoby na bezsenność – co jeszcze możesz zrobić?

Jakie są jeszcze sposoby na bezsenność, które możesz wykorzystać? Oto one:

  • odpowiednie przygotowanie do snu – warto zapewnić sobie optymalne warunki do spania: wygodne posłanie, takie jak lubisz – nie za twarde i nie za miękkie, strój (piżamę, która nie skrępuje Twoich ruchów i nie będzie Cię w żaden sposób obcierać ani uwierać), zgasić światło oraz wyłączyć wszelkie przeszkadzające urządzenia;
  • odstawienie telefonu na godzinę przed snem – idąc spać, powinieneś się wyciszyć, a żadne urządzenie emitujące niebieskie światło Ci tego nie ułatwi. Twój umysł niepotrzebnie się pobudzi, a tym samym utrudni zapadnięcie w sen;
  • wypicie odpowiednich ziół – możesz zastosować naturalny napar uspokajający, na przykład z melisy;
  • ciepła kąpiel – ciepła, jednak niegorąca kąpiel, wyciszy Twój organizm i sprawi, że staniesz się bardziej senny;
  • dotlenienie organizmu – jeśli masz taką możliwość, możesz wyjść na ogródek lub balkon na godzinę przed snem. Wtedy organizm się dotleni i stanie się gotowy do relaksu;
  • lekki posiłek przed snem – nie objadaj się na noc – trudniej Ci będzie zapaść w sen, gdy Twój żołądek będzie sobie radził z ciężkostrawnymi potrawami;
  • brak drzemek w ciągu dnia – jeśli zdecydujesz się zasnąć w ciągu dnia na godzinę lub dwie, może to utrudnić lub wręcz uniemożliwić Twoje zaśnięcie wieczorem.

Zobacz też: Drganie powieki - dlaczego moja powieka drga. Powinnam się niepokoić? Kiedy iść do lekarza

Więcej o:
Copyright © Agora SA