Kalendarz biodynamiczny kwiecień 2023. Zostało niewiele czasu, aby posadzić te rośliny

Według niektórych ogrodników, fazy księżyca wpływają na przyjmowanie się poszczególnych roślin. Kalendarz biodynamiczny uwzględnia cykl księżycowy i pozwala nam na jak najlepsze rozplanowanie pracy przy grządkach. Na posianie niektórych roślin zostało już naprawdę niewiele czasu.

Przy zmiennej pogodzie w kwietniu, trudno jest rozplanować pracę w naszych ogrodach. Na szczęście istnieje kalendarz biodynamiczny, który pozwoli nam lepiej to zrobić. Uwzględnia on bowiem czas wykonywania zabiegów w takich momentach, aby były one najskuteczniejsze. Sprawdź, o co warto zadbać wiosną w ogrodzie.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sadzenie roślin według faz księżyca. Na te odmiany zostało już naprawdę niewiele czasu

Kalendarz biodynamiczny opiera się na fazach księżyca, które mają podobno wpływ na wzrost roślin i ich pielęgnację. Do końca miesiąca pozostało już niewiele czasu, ale zaczynając teraz, jeszcze zdążymy z zasadzeniem niektórych warzyw, czy owoców. Nadchodzącymi, istotnymi punktami w kalendarzu księżycowym jest nów - 20 kwietnia oraz pierwsza kwadra 27 dnia miesiąca. Warto zanotować sobie te daty, gdyż są kluczowe przy uprawie roślin. Jedną z tych, które powinniśmy teraz zasadzić, jest marchew. Warzywo zasiewamy od 23 do 30 kwietnia, między nowiem a pierwszą kwadrą księżyca, gdyż wtedy roślina efektywniej kiełkuje. Nie tylko marchew mamy okazję zasadzić w najdogodniejszym terminie. Zdążymy jeszcze zając się innymi warzywami oraz owocami, w tym również ich rozsadami.

Sprawdź, jakie daty sprzyjają sadzeniu warzyw i owoców. Kalendarz biodynamiczny na kwiecień

Kalendarz księżycowy wyróżnia okresy, które mogą sprzyjać rozwojowi warzyw i owoców. W poszczególnych dniach, dla każdego rodzaju roślin należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, takie jak podlewanie, czy nawożenie, a także samo zasiewanie. Czas, który sprzyja warzywom, takim jak marchewka, pietruszka, buraki, czy innym roślinom o jadalnych korzeniach, to: 20, 21, 22, 29 oraz 30 kwietnia. Okres, w którym najlepiej jest sadzić wiosenne owoce, w tym drzewka i krzewy, takie jak truskawki, jabłoń, grusza, maliny, czy śliwa to: 19, 20, 27, 28 oraz 29 kwietnia. Warto pamiętać, że w tych dniach pielęgnujemy także już rosnące u nas drzewa, poprzez wapnowanie, czy podcinanie. Z kolei wszelkie rośliny, które posiadają jadalne kwiaty, czyli przede wszystkim zioła, takie jak rumianek, bławatek, czy mniszek lekarski, sadzimy 22, 23 oraz 24 kwietnia. Warto zanotować sobie wszystkie dni i w razie możliwości trzymać się terminów. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli ominiemy któryś dzień ze względu na złą pogodę. W takim wypadku wybieramy kolejny słoneczny dzień, który nastąpi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.