Wertykulacja trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów po zimowych, które należy wykonać najlepiej minimum dwa razy w roku, wtedy kiedy najbardziej tego potrzebuje. Wertykulacja polega na przycinaniu darni na głębokości od 5 do 15 centymetrów. Zabieg ten ma za zadanie usunąć obumarłe części roślin, które mogą później tworzyć gęsty filc, który nie będzie wystarczająco przepuszczał wody ani powietrza. Dlatego coroczna wertykulacja jest niezbędna, aby utrzymać piękno swojego trawnika.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wertykulację trawnika tak naprawdę można wykonywać cały rok, jednak te dwa terminy są kluczowe, aby trawnik został odpowiednio wcześnie przygotowany na rozbudzenie wiosenne lub spoczynek zimowy.
Głębokość wertykulacji zależy przede wszystkim od wieku trawnika. Jeżeli trawnik był siany rok wcześniej - należy zrezygnować z zabiegu do momentu aż trawnik osiągnie wiek co najmniej 1,5 roku. Na tak młodym trawniku wertykulacja nie powinna być wykonywana na głębokości wyższej niż 5 mm. Przy kolejnych zabiegach można głębokość zwiększyć już do 10 mm lub nawet 15 mm. Jeżeli trawnik jest już dużo starszy, można zabieg wykonać na maksymalnej głębokości, która przy najwydajniejszych urządzeniach może wynieść nawet do 20 mm.
Zanim przystąpisz do pracy, zastanów się nad tym, jakim sprzętem chcesz wykonać zabieg. Na rynku jest wiele dostępnych rodzai wertykulatorów. Wyróżniamy elektryczne i spalinowe, które najlepiej dobrać w zależności od wielkości ogrodu, by nie wybrać sprzętu, który będzie kosztował cię ogrom pracy. Można również wykonać wertykulacje z pomocą sprzętu ręcznego - taki jest zalecany w przypadku małej powierzchni.
Może Ci się też spodobać:
- Te rośliny odstraszają komary. Posadź je w ogrodzie lub na balkonie i zapomnij o ukąszeniach
- Jak pozbyć się przędziorków? Moja babcia podpowiedziała, jak wytępić te szkodniki na dobre
- Kalendarz ogrodnika 2023: co sadzić po pomidorach? Unikaj tych roślin, bo stracisz szansę na duże plony