Kalendarz ogrodnika 2023: co sadzić po pomidorach? Unikaj tych roślin, bo stracisz szansę na duże plony

Wielu ogrodników stosuje się do płodozmianu, ponieważ taki zabieg może zapewnić nam lepsze plony. Trzeba jednak uważać. Jeśli po zbiorach pomidorów z zeszłego roku pozostała pusta grządka, która kusi, by coś w niej posadzić, lepiej sprawdzić, które rośliny będą dobrym pomysłem.

Często decydujemy się na posadzenie pomidorów. Choć traktujemy je jak warzywa, z naukowego punktu widzenia są one owocami. Wbrew pozorom ich uprawa może nie być tak łatwa, jak się to może wydawać. Przy takich roślinach warto stosować płodozmian. Oznacza to, że w miejscu, w którym były sadzone pomidory - po zbiorach należy zasadzić całkiem inne warzywa. Co zatem sadzić po pomidorach?

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czego nie sadzić po pomidorach? Nie popełniaj tego błędu

Po zbiorach pomidorów pozostaje pusta grządka, którą warto wykorzystać, uprawiając na niej inne warzywa. Często osoby, które sadzą pomidory - sadzą je ponownie kilka lat z rzędu w tym samym miejscu. Niestety jest to błąd, ponieważ identyczne rośliny potrzebują tych samych składników odżywczych, z których gleba jest już pozbawiona po poprzednich plonach. Dlatego lepiej jest wstrzymać się z uprawą roślin z tej samej rodziny botanicznej. Jeśli chcesz uniknąć chorób np. grzybowych, najlepiej odczekaj przed ponownym posadzeniem pomidorów ok. 3-4 lata. Których warzyw lepiej jest unikać do sadzenia po zbiorach? Między innymi będą tą ziemniaki, papryka, bakłażan czy miechunka. Unikaj również siania ogórków, ponieważ mają one wysokie wymagania jeśli chodzi o glebę. Potrzebują one gleby żyznej, próchniczej i dużo składników odżywczych.

Co można zasiać po pomidorach? Wybierz rośliny strączkowe

Pomidory to rośliny, które mają wysokie wymagania pokarmowe, wykorzystując potrzebne składniki, zubożają w ten sposób glebę. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu obfitych plonów, warto stosować płodozmian, czyli celowe sadzenie innych roślin, niż te, które sadzone były przed chwilą. Na miejscu pomidorów warto zasadzić rośliny strączkowe, lub warzywa liściaste, które mogą zwiększyć aktywność biologiczną gleby oraz takie, które mają mniejsze wymagania odnośnie pobieranych składników odżywczych. Taki system pozwoli na spulchnienie głębszych warstw gleby, dotleni ją i wzbogaci w azot. Zatem jakie rośliny sprawdzą się idealnie na to miejsce? 

  • Szpinak,
  • Kalafior
  • Brokuły
  • Fasola,
  • Groch
  • Marchewki
  • Pory
  • Selery
  • Rzodkiewki
  • Koper

Może Ci się spodobać:
- Wiemy, jakie warzywa sadzić obok siebie. Dzięki temu twoje plony będą obfite jak nigdy dotąd
- Lepiej sprawdź to po obraniu ogórka. Może cię zastać przykra niespodzianka, która zrujnuje danie
- Rozpuść to w wodzie i podlej ogórki. Niedługo zastaniesz szklarnię pełną dorodnych i soczystych warzyw

Więcej o:
Copyright © Agora SA