Egzamin na prawo jazdy jest sporym stresem dla wielu zdających. Jednych to motywuje do działania i pozwala lepiej się skupić, zaś innych paraliżuje i odbiera zdolność prawidłowego myślenia. W przypadku drugiej z tych grup kluczowe znaczenie odgrywa czas, jaki jest przeznaczony na egzamin.
Czas trwania egzaminu na prawo jazdy nie jest dowolny - konkretne przepisy w tym zakresie są określone w rozporządzeniach dotyczących egzaminów na poszczególne kategorie prawa jazdy. W przypadku testu teoretycznego, maksymalnie może on trwać 25 minut. Jeśli zdający rozwiązuje jednocześnie test na więcej niż jedną kategorię, wówczas na każdą z nich ma po 25 minut.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy również ma wyznaczony czas trwania. Na początku przeprowadza się działania przygotowujące do jazdy i sprawdzenia podstawowych elementów pojazdu. Zdający ma na te czynności pięć minut. Cały egzamin natomiast może maksymalnie trwać 40 minut, jednak egzaminator może go zakończyć już po 25 minutach, o ile zdający poprawnie wykona wszystkie wymagane zadania.
Nieco inaczej wygląda czas trwania egzaminu praktycznego w przypadku innych kategorii. 25 minut dotyczy kategorii B i B1. Najmniej, bo 10 minut mają zdający kategorię AM. Następnie na egzamin kategorii A1, A2, A, B+E, T przeznaczone jest 25 minut, natomiast C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E - 45 minut.
Jednym z elementów egzaminu praktycznego na prawo jazdy jest konieczność wskazania poszczególnych elementów samochodu i sprawdzenie ich stanu. Nie ma z góry ustalonych zadań dla kursanta - wybiera je na zasadzie losowania. Wśród nich może się pojawić zadanie polegające na sprawdzeniu działania świateł.
Warto pamiętać, że w trakcie egzaminu kursant może wylosować światła mijania, pozycyjne, drogowe, awaryjne, cofania, przeciwmgielne tylne, hamowania czy kierunkowskazy. W przypadku wylosowania świateł hamowania, zdający może poprosić egzaminatora o pomoc w sprawdzeniu poprawności ich działania.
Gdy zdający wykona wszystkie zlecone przez egzaminatora zadania, otrzyma radosną informację o zdanym egzaminie na prawo jazdy. Po zakończeniu jazdy dostanie również arkusz, w którym opisany jest jej przebieg - zaznaczone są tam wszystkie wymagane zadania i to, czy zostały one wykonane poprawnie. Nie trzeba jednak go nigdzie składać, a jest jedynie pamiątką dla kursanta.
Dane na temat przebiegu egzaminu na prawo jazdy są wprowadzane do systemu przez egzaminatora. Ostatnim obowiązkiem zdającego jest udanie się do odpowiedniego wydziału i wniesienie opłaty w wysokości 100,50 zł za wydanie dokumentu. Zazwyczaj na prawo jazdy czeka się około dwa tygodnie.
Zobacz też: Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Wiemy, od kiedy