Nawóz ze skorupek jaj sprawi, że warzywa będą dorodne i pyszne. Jego przygotowanie jest bardzo proste

Nawóz ze skorupek jaj to wspaniałe rozwiązanie, jeśli nie chcesz kupować sklepowych specyfików. Istnieje kilka sposobów przygotowywania takiego nawozu, jednak każda z nich jest łatwa w przygotowaniu. Jeśli chcesz więc, aby twoje uprawy rosły bujnie i zdrowo, chętnie podpowiemy ci jak zrobić taki nawóz.

Nawóz ze skorupek jaj, nadaje się do wielu roślin. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie go. Jeśli zastanawiasz się, jak możesz zrobić taki nawóz, chętnie ci podpowiemy. Istnieje kilka sposobów.

Zobacz wideo O czym informują oznaczenia na jajkach i jak wybrać jajo idealne?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jaki nawóz do roślin kwitnących? Domowy ze skorupek jaj będzie najlepszy

Jeśli chcesz wykonać nawóz ze skorupek jaj, masz kilka sposobów. Do wyboru będą aż cztery drogi. W zależności od potrzeb warto przemyśleć którą formę nawozu wybierzesz.

  • Możesz je po prostu pokruszyć. To jeden z najłatwiejszych sposobów na wykorzystanie skorupek jaj. Dzięki wilgoci zawartej w ziemi będą się one powoli rozpuszczać, uwalniając wapń do gleby. Warto wspomnieć także, że będzie to wspaniały odstraszacz ślimaków. Mięczaki nie lubią ostrych krawędzi.
  • Możesz je wysuszyć. Jeśli to zrobisz, a następnie pokruszysz je i dodasz do ziemi, gdzie rosną rośliny, szybko zobaczysz efekty. Ta forma nawozu, jest szczególnie polecana dla roślin doniczkowych.
  • Możesz wykonać płynny nawóz. Choć z tą formą będzie najwięcej pracy, to jednak naprawdę warto. Zalej skorupki gotującą się wodą i odstaw na tydzień. Pamiętaj o regularnym mieszaniu. Kiedy skorupki się rozpuszczą, to najlepszy moment, aby wykorzystać nawóz i podlać nim swoje rośliny.
  • Dodaj skorupki do kompostu. Dzięki temu będzie bogaty w wapń. Rozwiąże to problem ze zbyt kwaśną glebą. Pamiętaj jednak, aby przed dodaniem skorupek do kompostu je pokruszyć.

Do tych roślin nawóz sprawdzi się idealnie. Niektórym jednak może zaszkodzić.

Kiedy już uda ci się stworzyć nawóz ze skorupek jaj musisz wiedzieć, które rośliny warto nawozić w ten sposób. Poniżej znajdziesz listę warzyw, owoców oraz innych roślin, które wzmocni ten domowy nawóz. 

  • Warzywa i owoce: ogórki, kapusta, fasola, jarmuż i winogrona.
  • Rośliny ozdobne: lawenda, bluszcz, dzwonek karpacki i skupiony, bodziszek, piwonia, jeżówka, przetacznik kłosowy, żurawka, aster nowoangielski, goździki, żagwin, orlik, liliowce, kosaciec bródkowy.
  • Rośliny doniczkowe: sansewieria, kliwia, grubosz, oleandry, bugenwille.

Niektóre rośliny, nie skorzystają jednak z nawozu, a co więcej może on im zaszkodzić. Należą do nich między innymi azalie, różaneczniki, hortensje, wrzosy i paprocie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA