Cięte konwalie zachowają świeżość na dłużej. Wystarczy, że wsypiesz łyżeczkę do wazonu

Konwalie to jest jeden z najpiękniejszych symboli wiosny. Zachwycają swoimi uroczymi kwiatostanami, w kształcie dzwoneczków. Często są wybierane jako bukiet cięty. Poznaj sposoby, dzięki którym kwiaty zachowają świeżość na znacznie dłużej.

Konwalie dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi stanowią idealną ozdobę. Żeby zachowały dłużej świeżość, warto poznać nieco tę roślinę. Istotna jest tu wiedza od pielęgnacji, po sam fakt, że roślina ta jest bardzo toksyczna. 

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Cięte konwalie w domu. Lepiej nie zrywać ich w lesie

Mimo iż konwalie są nadwyraz przepięknymi kwiatami, które mają niesamowity zapach, to niestety mało kto wie, że mimo niepozornego wyglądu, każda część rośliny jest trująca. Należy uważać na każdy szczegół, od kwiatów, po liście, a nawet same nasiona. Posiadając cięte kwiaty konwalii w wazonie, warto mieć na uwadze, że nawet woda w nim będzie zatruta. Dlatego decydując się na te kwiaty, należy zachować szczególną ostrożność a w szczególności przy bardzo ciekawskich zwierzętach i dzieciach. Skutki zatrucia taką wodą mogłyby być tragiczne. Tylko niektóre ptaki oraz lisy nie są wrażliwe na substancje czynne zawarte w konwaliach. Pomimo że konwalia majowa nie jest objęta ochroną gatunkową, jej zrywanie w lasach jest zabronione na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5 Ustawy o lasach.

Jak przedłużyć świeżość kwiatów w wazonie? Ten trik zawsze działa 

Jeżeli zdecydujemy się jednak na konwalie w wazonie, warto dodatkowo wiedzieć, jak przedłużyć ich świeżość, oto kilka najważniejszych zasad. 

  • Najważniejszym elementem długiej trwałości kwiatów jest samo jej ścinanie, oczywiście pod warunkiem, że zostały one wyhodowane w ogródku. Zasada jest taka, że należy ścinać ją bardzo ostrym nożykiem, a co więcej - pora dnia również jest bardzo ważna. Najlepiej robić to albo wczesnym rankiem, albo już pod wieczór.
  • Układając bukiet, warto rozdzielić od siebie kwiaty od liści, ponieważ to właśnie liście są odpowiedzialne w dużej mierze, za oddawanie wody podczas parowania, co prowadzi do szybkiego gnicia. Na szczęście można zrobić to tak, żeby liście ułożyć nieco wyżej od kwiatów - aby łodygi nie dotykały wody. Sam bukiet można związać gumką recepturką. Choć znacznie lepiej będą się czuć, gdy nie będą ściśnięte. 
  • Wodę należy codziennie wymieniać na świeżą, zachowując przy tym szczególną ostrożność. 
  • Aby dodatkowo zachować dłużej świeżość, warto wsypać do wazonu pół łyżeczki cukru, a zadziała jak naturalna odżywka. 

Może Ci się też spodobać: 
- To ostatni moment, aby posadzić te rośliny. Ogrodnicy podpowiadają, co można jeszcze wysiać w ogrodzie
- Szerszenie będą omijać ogród szerokim łukiem. Wystarczy, że zasadzisz tam te rośliny
- Obierz i nie wyrzucaj. Zalana wodą prawdzi się jako skuteczny, domowy nawóz dla surfinii

Więcej o:
Copyright © Agora SA