Sposoby ogrodników na piękną murawę. Skorzystaj z tych porad i ciesz się zielonym i miękkim trawnikiem

Jak często nawozić trawnik, aby móc pochwalić się soczyście zielonym dywanem? Zdaniem ogrodników nie powinniśmy robić tego za często. Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo zadbać o murawę, aby nie pojawiły się na niej żółte placki wyschniętej trawy, to koniecznie musisz poznać te porady ogrodników.

Piękny i równo przystrzyżony trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Niestety na jego wygląd może wpływać nieprawidłowa pielęgnacja murawy. Warto pamiętać, w jaki sposób oraz kiedy podlewać trawę i jak stosować nawozy. Podpowiadamy, co zrobić, aby murawa zachwycała swoim widokiem i była soczyście zielona. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Jak często podlewać trawnik? Lepiej zapamiętaj te zasada, aby trawa nie była wysuszona i żółta 

Jeśli marzysz o pięknym trawniku, to przede wszystkim musisz pamiętać o prawidłowym podawaniu murawy. Najlepiej nawadniać ją co dwa, trzy dni, jednak intensywnie. Wylewając około 10 litrów wody na metr kwadratowy. Ważne jest także to, aby robić to powoli, niedużym strumieniem. Pamiętaj, że woda powinna dotrzeć do 15 centymetrów pod ziemię. Sprawdzisz to, za pomocą pręta, który po wbiciu na taką wysokość powinien być wilgotny. Istotna jest także pora podlewania trawnika. Należy robić to wcześniej rano lub wieczorem, aby przez wysoką temperaturę i słońce woda nie wyparowała. 

Dlaczego warto wiedzieć, jak napowietrzyć trawnik? To klucz, aby móc cieszyć się piękną murawą

Prawidłowe podlewanie to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest także napowietrzanie trawnika, czyli aeracji. Wykonuje się ją, nakłuwając trawę kolcami. To doskonały sposób na wzmocnienie oraz wyrównanie trawnika. Jeśli trawa usycha, może to być nie tylko sygnał nieprawidłowego nawadniania murawy. Przyczyną pojawiania się suchych placków oraz wyschniętych źdźbeł może być także stosowanie zbyt dużej ilości nawozów. Nie należy także stosować nawozów na mokra oraz nieskoszoną trawę. Wówczas nawóz przykleja się do liści i powoduje spalenie trawy w tych miejscach. Pamiętaj, że ogrodniczy zalecają nawozić trawnik tylko trzy razy w ciągu roku. Na początku wiosny, w połowie czerwca oraz pod koniec sierpnia. 

Może Ci się też spodobać:

- To robią ogrodnicy ze skoszoną trawą. Poznaj trzy doskonałe sposoby na wykorzystanie pokosu
- Dzięki temu gałązki będą uginać się od owoców. Ten nawóz sprawi, że maliny będą dorodne i pyszne
- To ostatni moment, aby posadzić te rośliny. Ogrodnicy podpowiadają, co można jeszcze wysiać w ogrodzie

Więcej o:
Copyright © Agora SA