Polacy uwielbiają tę roślinę, jednak lepiej nie zrywać jej w lesie. Kara może wynieść nawet 5 tysięcy

W polskich lasach nietrudno znaleźć rośliny, które są wykorzystywane w medycynie, kuchni czy kosmetologii. Okazuje się jednak, że wiele z nich jest objętych ochroną. Roślina, która słynie ze swoich wyjątkowych właściwości, należy do tego grona. Za jej zerwanie grozi surowa kara finansowa.

Polacy uwielbiają dodawać go do potraw. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiada wiele witamin i minerałów, a poza tym zachwyca smakiem i aromatem. Tę roślinę z powodzeniem możemy hodować w ogrodach, jednak bez problemu znajdziemy ją także w lasach. Ale lepiej nie próbuj jej zrywać. Grozi za to surowa kara. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Tej rośliny lepiej nie zrywać podczas spaceru po lecie. Można za to słono zapłacić   

Czosnek niedźwiedź zwany także czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic to rosnąca dziko roślina, którą możemy znaleźć w lasach na terenie całej Europy. Czosnek niedźwiedzi poznamy po długich osiągających nawet od 20 do 30 centymetrów liściach lancetowatych. To one w przeciwieństwie do czosnku pospolitego składają się z ząbków bogatych w składniki odżywcze. Roślinę rozpoznamy także po intensywnym zapachu czosnku, który wydziela.  

Jak informują Lasy Państwowe, czosnek niedźwiedzi jest objęty ochroną częściową. Oznacza to, że nie można go zrywać w lesie. Wyjątek stanowi wyłącznie stosowane zezwolenie. Osoby, które mimo zakazu będą zrywać czosnek może czekać mandat w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych. Na szczęście czosnek niedźwiedzi bez problemu można hodować w ogrodzie. Natomiast suszony czosnek niedźwiedzi znajdziemy w sklepach zielarskich. 

Właściwości czosnku niedźwiedziego. To prawdziwa bomba witaminowa

Czosnek niedźwiedzi od setek lat znany jest ze swoich właściwości. Znajdziemy w nim mnóstwo witamin i minerałów m.in. witaminę A, C, witaminy z grupy B, a także, potas, fosfor, magnez czy żelazo. Co więcej, roślina ta słynie z tego, że ma w sobie związki siarki oraz kwasy fenolowe. Zazwyczaj czosnek niedźwiedzi jest wykorzystywany do przygotowywania sałatek, zup, a niektóre osoby robią z niego pesto.

Może cię też zainteresować:

Lasy Państwowe ostrzegają. Jeśli spotkasz go w lesie, lepiej nie dotykaj. Może być groźny dla skóry
- Wyjątkowy grzyb pojawił się w polskich lasach. Leśnicy zwracają uwagę na smak. Ma przypominać kurczaka
- Rowerzysta zauważył groźnego drapieżnika. Internautka: O matko, a ja tam na spacery chodzę

Więcej o:
Copyright © Agora SA