Wiemy, jak prać buty w pralce. Pamiętaj o jednej rzeczy, by zapewnić obuwiu bezpieczne czyszczenie

Pranie butów jest dość kontrowersyjnym tematem. Ma on zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Istnieje kilka zasad, które pozwolą nam zapewnić jak największe bezpieczeństwo naszemu obuwiu. Jeśli jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że nic im się nie stanie wystarczy jeden trik.

Pranie butów jest tematem, na który każdy ma swoje zdanie. Znajdą się zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy. Według tych pierwszych wysokie obroty i woda mogą zniszczyć materiał. Ci drudzy z kolei są zdania, że jest to idealny sposób na dokładne wyczyszczenie butów i usunięcie z nich wszelkich zabrudzeń. Jest jednak trik, który sprawi, że pranie obuwia będzie skuteczne i bezpieczne. 

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać buty w pralce? Nie każde buty nadają się do prania

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest fakt, że nie każde buty nadają się do prania. Do urządzenia nie powinny trafić  buty skórzane, zarówno ze skóry licowej, jak i zamszowej. Tak samo jest w przypadku tak zwanej skóry ekologicznej. Oprócz tego wszystkie buty z ozdobami takimi jak koraliki, cekiny, nitki czy łańcuchy. W tym przypadku lepiej wybrać czyszczenie ręczne. Klejone buty również lepiej trzymać z daleka od pralki, by uniknąć rozpuszczenia kleju. Szpilki w praniu mogą zniszczyć zarówno urządzenie, jak i buty. 

Do pralki mogą bez problemu trafić szyte trampki, tenisówki, adidasy czy japonki. Jednak w przypadku pralki warto pamiętać, że im rzadziej, tym lepiej. 

Pranie butów w pralce. O tym zasadach lepiej pamiętać

Jeśli zdecydujemy się na wypranie butów, warto pamiętać o kilku zasadach.

  • Dokładnie wyczyść buty - usuń piasek i kamyki, by nie uszkodzić obuwia i urządzenia. 
  • Wyjmij z butów wkładki i sznurówki - pozwoli to lepiej wyczyścić obuwie.
  • Ustaw odpowiedni program - najlepiej sprawdzi się tryb z zimną wodą i niskimi obrotami. Nie powinny prać się dłużej niż 30-40 minut.
  • Nie używaj środków zmiękczających - mogą one wpłynąć negatywnie na materiał obuwia. 
  • Sięgnij po woreczki do prania obuwia - będą one chroniły materiał przed uszkodzeniami.
  • Zapoznaj się z zaleceniami producenta.

Trik na bezpieczne pranie obuwia. Wystarczy jedna rzecz

Jeśli chcemy upewnić się, że nasze buty będą bezpieczne podczas prania, należy pamiętać o pewnym triku. Obuwia nie należy wkładać bezpośrednio do bębna urządzenia. W celu zabezpieczenia go przed uszkodzeniami, do pralki należy włożyć także duży koc lub ręcznik. Pozwoli to zapewnić, że nasze buty nie będą obijać się o twarde elementy w pralce, a co za tym idzie, nie doznają uszkodzeń mechanicznych. Ten trik jest niesamowicie prosty i skuteczny, a przy okazji, nie wymaga od nas nakładów finansowych. 

Więcej o: