Nie stresuj się pierwszym lotem. Trzymaj się tej instrukcji, by spokojnie przejść przez lotnisko

Pierwszy raz na lotnisku? Odprawa i kontrola potrafią być stresujące. Jeśli nie wiesz, gdzie po kolei należy się udać, sprawdź tę instrukcję. Wyjaśniamy krok po kroku jak poruszać się po lotnisku.=, by podróż samolotem obyła się bez problemów.

Myśl o nadchodzącym urlopie może cieszyć i denerwować jednocześnie. Podróż będzie szczególnie stresująca dla osób, które po raz pierwszy znajdą się na lotnisku. Nie da się ukryć, że procedury związane z lotem bywają skomplikowane, szczególnie dla tych, którzy nigdy nie podróżowali w ten sposób. Warto zapamiętać kilka rad, żeby odprawa i kontrola nie stanowiły problemu.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co robić na lotnisku? Przejdź odprawę krok po kroku

Zanim wyjdziesz z domu dokładnie sprawdź, czy masz ze sobą ważne dokumenty. Podróżując po krajach należących do Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, z kolei do innych państw należy zabrać paszport. Jeśli w ostatniej chwili zorientujesz się, że twoje dokumenty są nieważne, a podróżujesz z Lotniska Chopina w Warszawie, znajdziesz tam punkt, w którym możesz uzyskać tymczasowy paszport. To nowa usługa, którą wprowadzono dopiero w tym roku. Proces wyrobienia dokumentu trwa około 15 minut. W domu możesz również wykonać odprawę on-line przez aplikację linii lotniczych, z którymi będziesz podróżować. Jest to uzupełnienie danych rezerwacji i osoby podróżującej, co pozwala na uzyskanie karty pokładowej z numerem przydzielonego miejsca. Odprawę online możesz wykonać od kilku do kilkudziesięciu godzin przed odlotem, w zależności od linii lotniczych.

Postępuj na lotnisku zgodnie z instrukcją. Szczególnie zwróć uwagę na przebieg kontroli

Po przekroczeniu progu lotniska udaj się w stronę tablicy odlotów. Jeśli masz bagaż rejestrowany, czyli ten, który poleci w luku bagażowym, to sprawdź, w którym punkcie musisz go nadać. Tam możesz również się odprawić i otrzymać kartę pokładową, jeśli nie udało ci się zrobić tego online. Po nadaniu bagażu udaj się do punktu kontroli bezpieczeństwa. Wyłóż na taśmę swój bagaż podręczny, a do osobnego pudełka włóż wszystkie przedmioty elektroniczne. Straż Ochrony Lotniska poprosi cię również o odłożenie odzienia wierzchniego, nakrycia głowy i butów, jeśli sięgają za kostkę. Następnie przejdź przez specjalną bramkę, która wykryje, czy nie masz przy sobie nic metalowego. Z tego względu warto ubrać się na podróż w ubrania pozbawione elementów wykonanych z tego materiału. Pamiętaj, że w bagażu podręcznym możesz przewieźć łącznie jeden litr płynów rozlanych do mniejszych butelek o pojemności 100 ml. Nadmiar będzie trzeba wyrzucić. Po kontroli przejdziesz na halę odlotów. Tam sprawdź na tablicy, z której bramki zacznie się "boarding", czyli wejście na pokład samolotu. Udaj się do tego miejsca i zaczekaj na komunikaty pracowników lotniska. Sprawdzaj, czy w międzyczasie nie zmieniono bramki. Gdy rozpocznie się boarding pracownicy pokierują cię w stronę samolotu. Udanej podróży!

Więcej o:
Copyright © Agora SA