Babcine sposoby: Zamiast kupować drogie nawozy ze sklepu, wykorzystaj drożdże piekarskie

Widzisz, że twoje rośliny potrzebują składników odżywczych, a chemiczne środki nie dają efektów? Nie kupuj kolejnych nawozów ze sklepu, a zamiast tego skorzystaj z domowych sposobów, które znała z pewnością nawet twoja babcia. Ten nawóz z drożdży robi niesamowitą robotę.

Jeśli widzisz, że twoje rośliny zaczynają więdnąć i ewidentnie potrzebują witamin, skorzystaj z domowych sposobów. Nawóz z drożdży to świetny trik na dostarczenie im cennych składników odżywczych małym kosztem. Jak zrobić nawóz z drożdży piekarskich? Okazuje się, że to bardzo proste. Poznaj przepis na nawóz i oprysk domowej roboty. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Drożdże piekarskie w ogrodzie. Nawóz zrobisz w kilka chwil

Jeśli nie chcesz wydawać fortuny na chemiczne środki z marketów do ochrony kwiatów, możesz zastosować domowe sposoby, które będą świetną alternatywą. Dlaczego warto stosować drożdże w ogrodzie? Okazuje się, że są one w stanie obronić roślinę przed szkodnikami i po prostu ją wzmocnić. To wszystko zasługa dużej ilości cukrów, aminokwasów i witaminy B. Drożdże w domu ma prawie każdy z nas, a jeśli ich nie masz, są one powszechnie dostępne w wielu sklepach za grosze. Jak przygotować nawóz na bazie drożdży? Kostkę drożdży piekarskich rozpuść w 10 litrach wody i odstaw na godzinę. Po tym czasie roztwór będzie gotowy i możesz podlać nim rośliny - świetnie sprawdzi się wiosną do podlania tych młodych i kiełkujących. Wiele osób zastanawia się, jakie rośliny można podlewać nawozem z drożdży. Okazuje się, że mikstura ta świetnie zadziała m.in. na pomidory, ogórki, truskawki czy poziomki, ale również na takie kwiaty jak róża, hortensja oraz lawenda.  

Domowy oprysk z drożdży. Potrzebujesz tylko 3 składników 

Z drożdży oprócz nawozu możesz zrobić także oprysk, który równie dobrze wpłynie na rośliny. Przygotowanie oprysku różni się nieco od przygotowania nawozu, jednak nadal nie jest to nic skomplikowanego. Na początku 1 kostkę drożdży rozpuść w 0,5 l mleka, a następnie rozcieńcz całość w 10 litrach wody. Tak przygotowany oprysk możesz stosować na rośliny - ochroni je przed chorobami grzybowymi oraz opóźni ich ewentualny rozwój. Najczęściej stosuje się go na pomidory i ogórki, ponieważ wykazuje tam naprawdę świetne działanie. Jeśli chcesz podnieść skuteczność oprysku, możesz dodać do niego 30 ml szarego mydła, które sprawi, że preparat nie będzie aż tak szybko spływał z liści - nie jest to konieczne, lecz dobrze wpłynie na rośliny. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA