Zasadź je w ogródku na ratunek pszczołom. Te rośliny miododajne są dla nich jak "miód na serce"

Bez pszczół nie byłoby życia, to pewne. Niestety, z roku na rok jednych z najbardziej pożytecznych owadów na świecie jest coraz mniej, co wiąże się z tym, że jeśli ich zabraknie, ludzkość wyginie w zastraszająco szybkim tempie. Dlatego warto zacząć działać już dziś, zaczynając od uprawy roślin miododajnych.

W związku z wymieraniem pszczół warto postawić na ekologiczne rozwiązania, które skutecznie zachęcą owady do odwiedzin. Oprócz tego, że pomożemy pożytecznym owadom w stworzeniu idealnej pożywki, nektaru oraz spadzi, to mamy możliwość stworzenia pięknej aranżacji ogrodowej. Zatem jakie rośliny miododajne warto mieć w ogrodzie?

Zobacz wideo Pszczelarz, któremu ktoś wytruł 2,5 miliona pszczół. 'Za zło trzeba odpłacać dobrem w zdwojonej sile' #ZWYKLINIEZWYKLI

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego pszczoły wymierają? Pszczelarze ratują je na własną rękę

Pszczoły wymierają z kilku względów, ale przede wszystkim przez malejącą liczbę dzikich roślin - prowadzi to do zubożenia pszczelej diety. Oprócz tego używanie produktów chemicznych wcale im w tym nie pomaga, a wręcz przeciwnie. Warto więc przyłączyć się do ochrony pszczół, dzięki sadzeniu roślin miododajnych. Póki co zapaleni hobbiści, którzy mają na ten temat wiedzę, cierpliwość oraz ogromne serce - zakładają własne pasieki. Jednak jeżeli nie mamy wiedzy w tym zakresie, warto, mimo to pomagać jak się tylko da, a można tego dokonać, zapewniając pszczołom schronienie, pożywienie oraz surowce. Pszczoły samotnice z pewnością będą wdzięczne za specjalny hotel dla pszczół, który jest wykonywany z materiałów odpadowych. Dosłownie wszystkie pszczoły, przyciągniemy dzięki miododajnym roślinom, dlatego warto wiedzieć, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Rośliny miododajne na nawozy zielone do ogrodu. Idealne dla pszczół

Rośliny wykorzystywane jako nawozy zielone oraz rośliny fitosanitarne sprawdzą się idealnie jako pożywka dla pszczół. Jedną z takich roślin z pewnością będzie koniczyna biała oraz polna - one wraz we współpracy z bakteriami brodawkowatymi wzbogacają ziemię w azot, którą wychwytają z powietrza. Nadają się one do upraw zarówno w glebach piaszczystych jak i suchych. Zalecane są między innymi do uprawy płodozmianowej w warzywniku, oraz siać w międzyrzędziach w przydomowym sadzie.
Rośliny, które są  miododajnymi nawozami zielonymi, które jednocześnie stanowią ozdobę ogrodową to między innymi łubiny i wyki. Podobne zastosowanie ma również facelia, oraz gryczka zwyczajna, jednak gryczka zalecana jest, aby hodować ją w oddalonych miejscach, gdyż pszczoły mogą stawać się w ich okolicy bardziej agresywne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.