Rośliny oczyszczające powietrze w domu. Czy to możliwe?

Poza typowymi oczyszczaczami powietrza i jonizatorami wpływ na poprawę stanu warunków, w jakich mieszkamy, mogą mieć również rośliny. Niektóre z nich posiadają naturalne właściwości czyszczące, dzięki czemu dla niektórych są wręcz niezbędne do "zdrowego" życia. Jakie rośliny oczyszczające powietrze w domu warto wybrać?

Niektóre kwiaty wykazują właściwości, które mogą pomóc w utrzymaniu czystego i zdrowego powietrza w domu. Oczywiście nie są one gwarancją całkowitego jego oczyszczenia, ale jeśli się na nie zdecydujemy możemy być pewni, że przynajmniej w pewnym stopniu pomogą w uzyskaniu "zdrowszego" powietrza w pomieszczeniu. Rośliny oczyszczające powietrze to prosty i względnie tani sposób na poprawę jakości życia w domu.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Najpopularniejsze rośliny oczyszczające powietrze

Pozytywne właściwości w kontekście jakości powietrza ma między innymi areka (Dypsis lutescens). Jej główną zaletą jest umiejętność neutralizowania toksycznych związków chemicznych, takich jak formaldehyd czy ksylen. Podobne działanie ma sansewieria (Sansevieria trifasciata), która nazywana jest również "językiem szwagra" czy "wężownikiem". Usuwa ona z powietrza m.in. benzen, formaldehyd czy trichloroetylen.

Lista takich roślin jest jeszcze dłuższa i znajduje się na niej m.in. epipremnum złociste (Epipremnum aureum), nazywana "poziomką". Udowodniono, że potrafi ona również usuwać z powietrza dwutlenek węgla. Podobny wpływ na jego jakość mają także chamedora (Chamaedorea elegans) czy dracena (Dracaena spp.), które również pomagają w eliminacji formaldehydu, benzenu czy trichloroetylenu.

Chcąc poprawić jakość powietrza, możemy się ponadto zdecydować na zwykłą paproć doniczkową (Nephrolepis exaltata), która pomaga usunąć z niego ksylol czy formaldehyd. Równie korzystne działanie możemy zyskać dzięki fikusowi benjamina (Ficus benjamina) czy juce (Yucca elephantipes), których wpływ odczujemy bardzo szybko.

Kwiaty na smog - które z powyższych spełnią tę rolę?

Niektóre rodzaje kwiatów z uwagi na swoje zdolności do oczyszczania powietrza są nawet w stanie usunąć z niego, przynajmniej w pewnym stopniu, smog. Bardzo dobrze radzą sobie z tym paproć doniczkowa, fikus benjamina i juka, które opisano wcześniej. Dodatkowo podobnymi właściwościami wykazuje się epipremnum złociste, choć w każdym z tych przypadków należy pamiętać, że same rośliny nie są wystarczającym oczyszczaczem powietrza ze smogu.

Zdrowe kwiaty do domu

Kategoria "zdrowych" kwiatów do domu zawiera nie tylko te gatunki, które pozytywnie działają na jakość powietrza, ale także te, które są łatwe w pielęgnacji. Zaliczają się do nich niewątpliwie sukulenty, które są popularne głównie ze względu na zdolność do przechowywania wody w liściach, co przekłada się na bardzo łatwe ich utrzymywanie. Wymagają niezbyt częstego nawadniania i sprawdzą się właściwie w każdym pomieszczeniu.

Właściwości oczyszczające, choć w różnym stopniu, mają także pająkowiec (Chlorophytum comosum) czy peperomia (Peperomia spp.). Oba te gatunki dodatkowo zmienią pomieszczenia pod względem wizualnym, a przy tym nie wymagają zbyt częstej pielęgnacji.

Zobacz też: Nie dopiłaś tego napoju? Zamiast wylewać, podlej paprotkę. Szybko obrośnie w nowe liście

Więcej o:
Copyright © Agora SA